Grała Ekstraklasa. Bytom znów liderem, zwycięstwa gości w Łodzi

Aż cztery spotkania dwunastej rundy gier w Ekstraklasie piłki wodnej odbyły się w Łodzi. We wszystkich triumfowali goście z Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina. Z kolei w meczu rozegranym w Gliwicach Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom pokonała Waterpolo Poznań i powróciła na czoło ligowej tabeli.

Pierwsze minuty starcia w gliwickim Olimpijczyku nie zapowiadały wyrównanego spotkania. Po bramkach Radosława Paczyny, Przemysława Brończyka i Aleksandra Ozgi bytomianie prowadzili już 3:0, jednak jeszcze przed końcem pierwszej kwarty do głosu doszli goście. Bramki Igora Piecucha i Jacopo Marino pozwoliły poznanianom złapać kontakt, a tuż po rozpoczęciu drugiej części gry do remisu doprowadził Maciej Kozera.

W kolejnych minutach toczyła się wyrównana walka. Żadna z drużyn nie potrafiła sobie wypracować większej przewagi. Co więcej, tuż po rozpoczęciu ostatniej kwarty coraz mocniej zanosiło się na niespodziankę. Po trafieniu najskuteczniejszego w lidze Bartłomieja Kowalewskiego goście wyszli na prowadzenie 7:6.

W kluczowym momencie to walczący o tytuł mistrzowski podopieczni Krzysztofa Paczyny okazali się skuteczniejsi. Bytomianie zdobyli cztery bramki (trzykrotnie na listę strzelców wpisał się Hugo Velazquez, jedno trafienie dołożył Brończyk) i wygrali cały mecz 10:8. Dzięki temu wskoczyli na pozycję lidera Ekstraklasy, wyprzedzając ekipę Nekera AZS UW Waterpolo, która w tej rundzie nie grała i ma o jedno rozegrane spotkanie mniej.

Pozostałe mecze odbyły się w Łodzi. Neptun Uniwersytet Łódzki i ŁSTW Politechnika Łódzka podejmowały Alfę Gorzów Wielkopolski oraz Arkonię Waterpolo Szczecin. Goście mieli sporo powodów do zadowolenia. Alfa w obu starciach była zdecydowanie lepsza, pokonując Neptuna 19:8 i ŁSTW 20:9. To pozwoliło drużynie Marcina Czapli zachować szanse na tytuł mistrzowski i przypieczętować miejsce na podium na koniec sezonu. W gorzowskim zespole z dobrej strony pokazali się się między innymi młody bramkarz Igor Bańkowski (wybrany MVP spotkania z Neptunem) i Szymon Grzyb (wyróżniony za trzy bramki zdobyte z ŁSTW).

Z kompletu punktów z łodzianami cieszyła się też Arkonia. Najpierw zawodnicy ze Szczecina stoczyli bardzo zacięty bój z Neptunem, wygrany 8:7 po emocjonującej końcówce, a następnego dnia uporali się z ŁSTW (15:5). Tytuł MVP w pierwszym starciu trafił do Karola Walkowiaka, a w drugim do Jakuba Szczęsnego.

Następna seria gier odbędzie się w weekend 11-12 maja. Waterpolo Poznań podejmie Alfę Gorzów Wielkopolski, a Neptun zmierzy się z ekipą Nekera AZS UW.