Super Finał Pucharu Świata: Dwa polskie finały w Xi’an

Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek zakończyli sezon startów w Pucharze Świata występem w Super Finale, który odbył się w chińskim Xi’an. Nasi skoczkowie do wody zanotowali występy w dwóch finałach na trampolinie 3 m. W skokach synchronicznych zajęli ósme miejsce, a indywidualnie Rzeszutek był jedenasty.

Zawodnicy Stali Rzeszów, prowadzeni przez Borysa Rozenberga i Andrzeja Kozdrańskiego, znaleźli się w gronie najlepszych ośmiu duetów całego cyklu dzięki dobrym występom w Berlinie i Montrealu. Podczas rywalizacji z międzynarodową czołówką w Chinach walczyli o jak najwyższą lokatę, notując bardzo dobre oceny w pierwszych czterech próbach. Sędziowie gorzej ocenili dopiero ich dwa ostatnie skoki, co spowodowało, że ostatecznie znaleźli się na 8. pozycji.

Na najwyższym stopniu podium stanęli Chińczycy, srebro wywalczyli Meksykanie, a brązowe krążki trafiły do Brytyjczyków.

Okazję do indywidualnego zaprezentowania się przed publicznością w Xi’an miał bardziej doświadczony z naszych reprezentantów. Rzeszutek, opromieniony aż trzema złotymi medalami mistrzostw Polski (był najlepszy na trampolinie 1 m, 3 m oraz w mikstach na trampolinie 3 m z Kają Skrzek) nieźle poradził sobie już w porannych eliminacjach. Z notą 367,20 pkt uplasował się na 13. pozycji.

Po kilku godzinach zaprezentował się ponownie w wielkim finale. Awansował do elitarnego grona dwunastu najlepszych skoczków, ponieważ przed nim znalazło się aż trzech zawodników gospodarzy (kwalifikację mogło wywalczyć tylko dwóch przedstawicieli jednego kraju).

Noty z eliminacji już nie poprawił, ale wynik 358,35 pkt pozwolił mu zajął 11. lokatę. Utalentowanego Irlandczyka, 18-letniego Jake’a Passemore’a, wyprzedził między innymi dzięki świetnie ocenionej ostatniej próbie (półtora salta Auerbacha z trzy i pół śruby). Zwyciężył Zongyuan Wang z Chin, który wyprzedził Osmara Olverę z Meksyku i Jacka Laughera z Wielkiej Brytanii.

Teraz nasi skoczkowie do wody będą się szykować do kolejnej ważnej imprezy międzynarodowej. Będą nią mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 17-23 czerwca w Belgradzie.

Po zakończeniu czempionatu Starego Kontynentu również czekają nas emocjonujące wydarzenia. Na początku lipca w Rzeszowie spotkają się najlepsi zawodnicy młodego pokolenia, by powalczyć o medale mistrzostw Europy juniorów. Później będziemy już tylko odliczać dni do startu Roberta Łukaszewicza podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.