Woda, piłka i rozrywka. Splashball przyciąga młodych adeptów waterpolo
Woda, piłka i rozrywka. Splashball przyciąga młodych adeptów waterpolo
Dobiega końca drugi rok projektu Splashball, przygotowanego przez Polski Związek Pływacki i mającego na celu upowszechnianie piłki wodnej. To przede wszystkim cykliczne i bezpłatne zajęcia nauki gry w piłkę wodną dla dzieci. W 2023 roku były one zorganizowane w aż 23 lokalizacjach, łącznie w 16 miastach.
- Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki możemy rozwijać całą dyscyplinę „od podstaw” i pokazywać dzieciom alternatywę dla pływania. Mamy nadzieję, że wśród tych młodych dziewcząt i chłopców znajdą się osoby, które będą w przyszłości odgrywać ważne role w polskiej piłce wodnej. Najważniejsze jest jednak to, żeby zaszczepić w nich miłości do sportu i widzieć uśmiechy na twarzach – mówi prezes Polskiego Zwiazku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.
Na waterpolowej mapie pojawiły się nowe ośrodki. – W tegorocznej edycji wzięło udział łącznie 276 dzieci z całej Polski. W Kutnie, Policach, Żaganiu, Białymstoku, Rzeszowie, Dębicy i Częstochowie nigdy wcześniej nie było zajęć z piłki wodnej. Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok do powstania waterpolowych sekcji w tych miastach – mówi koordynator projektu, Adam Oleksów.
W trakcie całego roku odbyły się między innymi trzy edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Splashball. Młodzi uczestnicy projektu spotkali się w Kutnie, Poznaniu i Warszawie. Wydarzeniom towarzyszyły spore zainteresowanie i znakomita atmosfera. Wszystkie dzieci otrzymywały pamiątkowe medale, dyplomy, a także broszury promocyjno-edukacyjne "Dzienniczek Waterpolisty".
W rozgrywkach wzięło udział w sumie 14 klubów:
- UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa
- Na Fali Warszawa
- Warsaw Splashers
- AZS UW Warszawa
- UKS Neptun Łódź
- Waterpolo Poznań
- MKS Piaseczno
- KS Stal Rzeszów
- Posejdon Kutno
- KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
- KS Alfa Gorzów Wielkopolski
- GKPW 59 Gorzów Wielkopolski
- Arkonia Szczecin Waterpolo Team
- WTS Polonia Bytom
Co więcej, podczas zmagań w Poznaniu młodzi waterpoliści mogli podglądać w akcji zawodników polskiej Ekstraklasy. Tuż przed rozpoczęciem turnieju rozegrany został ligowy pojedynek Waterpolo Poznań z Arkonią Szczecin.
- To były duże imprezy na ponad 150 dzieci. Każda przekroczyła zakładaną liczbę uczestników – dodaje Oleksów.
Projekt upowszechniania piłki wodnej Splashball został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całą akcję wsparł też sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A.
Program dał również możliwość rozwoju trenerom. W czerwcu na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego odbyło się dwudniowe szkolenie dla instruktorów programu. Podczas zajęć teoretycznych oraz praktycznych prowadzący zajęcia poznali podstawy piłki wodnej, a także mieli okazję na wymianę doświadczeń. Powstał też „Poradnik Instruktora Splashball”, a każda grupa otrzymała od Polskiego Związku Pływackiego niezbędny sprzęt: piłki, bramki i czepki.
- Wśród młodych uczestników całej akcji, ale też wśród trenerów widać entuzjazm i duże zainteresowanie. Prawdziwe owoce Splashballa poznamy dopiero za kilka lat, ale już teraz możemy powiedzieć, że chcemy ten program rozwijać, by przyniósł polskiej piłce wodnej jak najwięcej korzyści – podsumowuje Jędrzejczak.