Puchar Europy: Polacy walczyli w Piombino. Woźniak w drugiej dziesiątce

Czworo biało-czerwonych wystąpiło w pierwszych w tym sezonie zawodach o Puchar Europy w pływaniu na wodach otwartych, które odbyły się we włoskim Piombino. Najwyższą lokatę na dystansie 10 km zajął Piotr Woźniak. Zawodnik Kormorana Olsztyn był 18. w wyścigu mężczyzn.

Do Toskanii wybrali się zawodnicy, którzy podczas tegorocznych testów długodystansowych wypełnili minimum na mistrzostwa Europy seniorów. W składzie na zawody znaleźli się zatem Klaudia Tarasiewicz, Piotr Woźniak, Bartosz Kapała i Adam Mróz. Towarzyszyli im szkoleniowcy Tomasz Pąchalski i Agnieszka Kozłowska.

W wyścigu mężczyzn najlepiej poradził sobie Woźniak. Zawodnik Kormorana Olsztyn, który w lutym wywalczył dla naszego kraju kwalifikację olimpijską, rozpoczął zmagania na 10 km w ścisłej czołówce i długo utrzymywał dobrą lokatę. Po pierwszej pętli był czwarty, a po dwóch - szósty.  Później wypadł z pierwszej dziesiątki, ale w drugiej części dystansu nie poddał się i ostatecznie finiszował na 18. miejscu ze stratą niespełna 44 sekund do zwycięzcy.

Niżej sklasyfikowany został drugi z naszych ubiegłorocznych mistrzów Europy juniorów, Bartosz Kapała. Klubowy kolega Woźniaka znalazł się na 37. pozycji. Ostatni z Polaków - Adam Mróz (AZS UMCS Lublin), zdobywający w Piombino pierwsze tak duże międzynarodowe doświadczenie w pływaniu na wodach otwartych, został sklasyfikowany na 66. lokacie.

Reprezentanci Kormorana byli jednymi z młodszych zawodników w stawce. Biorąc pod uwagę tylko juniorów (zawodnicy urodzeni w 2005 roku i młodsi) szybsi od Woźniaka byli jedynie Sacha Velly z Francji i Vicenzo Caso z Włoch. Z kolei Kapała w takiej klasyfikacji uzyskał 9. czas.

...66. Adam Mróz (Polska) 1:56:08.81

Miejsce w czwartej dziesiątce wyścigu pań zajęła Klaudia Tarasiewicz. Reprezentantka MKP Szczecin ambitnie podjęła walkę, starając się trzymać najszybszych pływaczek. Ostatecznie była 36., pokonując dystans 10 km w 2:04:16.80. Zmagania wygrała Angela Martinez z Hiszpanii, która wyprzedziła Ginevrę Taddeucci z Włoch i Francuzkę Caroline Jouisse.

Wyniki wyścigu kobiet:
1. Angela Martinez (Hiszpania) 1:56:37.81
2. Ginevra Taddeucci (Włochy) 1:56:39.46
3. Caroline Jouisse (Francja) 1:56:40.33
...36. Klaudia Tarasiewicz (Polska) 2:04:16.80

Kolejne zawody cyklu odbędą się 29 czerwca w Barcelonie. Wcześniej najlepsi pływacy ze Starego Kontynentu zmierzą się jeszcze w mistrzostwach Europy w Belgradzie.