MEJ w pływaniu: Popiel tuż za podium, Kamzol w finale, Leśniewska z rekordem

Podczas drugiego dnia mistrzostw Europy juniorów w pływaniu Mikołaj Popiel zakończył rywalizację na dystansie 200 m stylem motylkowym na 4. pozycji. W finale zawodnik AZS UMCS Lublin ponownie poprawił rekord życiowy. Z dobrej strony pokazały się też w środę między innymi Flawia Kamzol i Barbara Leśniewska.

W rywalizacji delfinistów Popiel uzyskał czas 1:59.63 i już trzeci raz mógł się cieszyć z ustanowienia w Wilnie nowej życiówki w tej konkurencji. Podopieczny Piotra Kasperka dobrze rozłożył siły i w drugiej części dystansu awansował z 7. na 4. pozycję. Dopłynął do mety ze stratą ponad dwóch sekund do zwycięzcy. Złoto zdobył Vlad-Stefan Mihalache z Rumunii (1:57.42), który nieznacznie wyprzedził Samuela Kostala ze Słowacji i Davida Antala z Węgier.

Swoją przedstawicielkę w finale będziemy mieli również jutro. Awans do najlepszej ósemki na dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczyła Flawia Kamzol. Zawodniczka Galicji Kraków po południu trzeci raz w życiu złamała barierę minuty w tej konkurencji. Dwie długości basenu przepłynęła w 59.92, co dało jej 6. miejsce w klasyfikacji generalnej – ze stratą zaledwie pół sekundy do najszybszej w półfinałach Martine Damborg z Danii.

Jednym z wydarzeń dnia był dla nas poranny występ Barbary Leśniewskiej na 50 m stylem dowolnym. Najmłodsza pływaczka w polskiej kadrze, urodzona w 2010 roku, w eliminacjach zanotowała rezultat 26.11. Tym samym poprawiła rekord Polski 14-latek, który od 2021 roku należał do Natalii Celmer i wynosił 26.24. Dzięki swojej postawie zawodniczka GIM 92 Ursynów awansowała też do półfinałów, które ukończyła na 16. miejscu z wynikiem 26.21.

O jak najwyższą lokatę na dystansie 200 m stylem zmiennym dzielnie walczył Erik Major. Reprezentant Parku Wodnego Tarnowskie Góry dwukrotnie poprawiał rekord życiowy - w eliminacjach uzyskał czas 2:04.20, a w półfinałach 2:04.06. W ostatecznym rozrachunku pozwoliło mu to zająć 12. pozycję.

Poza finałową stawką znalazła się nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Przemysław Pietroń, Konrad Madey, Barbara Leśniewska i Wiktoria Gracjasz uzyskali łączny czas 3:36.89 i zajęli 9. miejsce w eliminacjach. Do ósmych Niemców biało-czerwoni stracili niespełna dwie sekundy.

Wiemy już również, że Polaków zabraknie w czwartkowym wyścigu o medale na 1500 m stylem dowolnym. Nasi długodystansowcy uplasowali się dziś na pozycjach w drugiej dziesiątce. Bartosz Kapała był 12. (15:41.23), a Michał Gnaczyński zajął 14. lokatę (15:50.02).

W sesji porannej wystąpił jeszcze Mikołaj Miłkowski, który został sklasyfikowany na 29. miejscu na 200 m stylem zmiennym. Poza półfinałami 50 m stylem dowolnym znalazły się natomiast Wiktoria Gracjasz (25.), Gabriela Król (32.) i Natalia Janiszewska (54.).

Mistrzostwa Europy juniorów w Wilnie potrwają do 7 lipca. W trakcie sześciu dni rywalizacji zostaną rozdane 42 komplety medali.