MEJ w pływaniu: Siódme miejsce Kamzol w Wilnie

Flawia Kamzol zajęła 7. miejsce w finale 100 m stylem motylkowym podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy juniorów, które odbywają się w Wilnie. Zawodniczka Galicji Kraków kolejny raz złamała barierę minuty, płynąc o jedną setną sekundy szybciej niż w półfinale.

Siedemnastolatka w popołudniowym wyścigu uzyskała czas 59.91. Przed nią znalazło się sześć pływaczek. Wygrała Martine Damborg z Danii (58.75), która na podium stanęła wspólnie z Włoszką Cateriną Santambrogio (59.11) i Brytyjką Hollie Widdows (59.16).

Po południu zaprezentowało się jeszcze troje Polaków. Na dystansie 200 m stylem klasycznym Jan Gajda zajął 14. pozycję, po tym jak dwukrotnie poprawiał tego dnia rekord życiowy. Rano pływak Trójki Łódź zanotował rezultat 2:17.23, a po południu 2:16.48.

W tej samej konkurencji wśród dziewcząt 13. była Ewa Wrona. W półfinale uzyskała czas 2:32.07. Szybsza była w eliminacjach (2:31.15).

Z życiówki na 50 m stylem dowolnym cieszył się z kolei Przemysław Pietroń. Zawodnik AZS UMCS Lublin dwukrotnie przełamywał w czwartek barierę 23 sekund (22.98 w eliminacjach i 22.87 w półfinałach), co ostatecznie pozwoliło mu zająć 11. miejsce.

Blisko awansu do półfinałów w tej konkurencji był Konrad Madey. Rano zawodnik UKS GOS Raszyn zanotował wynik 23.17 – najlepszy w swoim życiu - i do miejsca dającego awans zabrakło mu tylko trzech setnych sekundy. Wśród sprinterów zaprezentował się jeszcze Julian Świderski, który ostatecznie zajął 44. pozycję (23.70).

Na etapie eliminacji rywalizację na 100 m stylem motylkowym zakończyli nasi delfiniści. Dystans 100 m stylem motylkowym najszybciej pokonał Błażej Dworakowski. Zawodnik Delfina Gdynia uzyskał czas 55.05 i bardzo wyraźnie poprawił swój rekord życiowy (poprzedni wynosił 55.91). Taki wynik uplasował go na 28. pozycji. Niżej znaleźli się Mikołaj Popiel (33.), Tymoteusz Jóźwiak (38.) i Jakub Katana (48.).

Tylko czterech dziesiątych sekundy do życiówki na 200 m stylem grzbietowym zabrakło rano Natalii Janiszewskiej. Reprezentantka Śląska Wrocław przepłynęła cztery długości basenu w 2:19.97, co dało jej 31. pozycję.

W eliminacjach tej samej konkurencji wśród chłopców odpadł natomiast Olivier Urbaniak. Zawodnik Trójki Łódź zanotował rezultat 2:05.23 i został sklasyfikowany na 23. miejscu. Z kolei Marcel Jureko na 200 m stylem klasycznym był 22. (2:17.91).

Mistrzostwa Europy juniorów są już na półmetku. Rywalizacja w Wilnie potrwa do 7 lipca. W trakcie sześciu dni zawodów zostaną rozdane 42 komplety medali.