Dwanaście medali i rekordy młodych pływaków w Kranju!

W trakcie mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu nasi juniorzy udali się na Słowenię, by rywalizować ze swoimi rówieśnikami w Zawodach Krajów Europy Środkowej. W trakcie dwóch dniach zmagań biało-czerwoni wywalczyli 12 medali i zapisali na swoim koncie kilka rekordów kraju.

W Kranju wystartowała 24-osobowa reprezentacja Polski – chłopcy urodzeni w 2008 i 2009 roku oraz dziewczęta z roczników 2009-2010.

Na najwyższym stopniu podium stanął Tymoteusz Jóźwiak. Zawodnik Stowarzyszenia Greens Słupno okazał się najlepszy na 100 m stylem motylkowym. Popisał się zdecydowanie najlepszym finiszem w całej stawce i ostatecznie pokonał dwie długości basenu w czasie 54.71. Do własnego rekordu Polski 15-latków zabrakło mu tylko czterech setnych sekundy.

Później Jóźwiak dołożył do swojej kolekcji srebro na dwukrotnie dłuższym dystansie. Uzyskał wynik 2:04.05, a wyżej od niego uplasował się tylko reprezentant Węgier David Antal.

Po dwa medale indywidualne zdobyli jeszcze Antonina Szabała i Miłosz Świderski. Reprezentantka SP 5 Swim Lublin, podobnie jak Jóźwiak, stawała na podium w stylu motylkowym. Na dystansie 100 metrów była 2. (1:01.72), a na 200 metrów zajęła 3. lokatę (2:20.96). Co więcej, w obu przypadkach ustanawiała nowe rekordy życiowe. Z kolei pływak Jedynki Łódź cieszył się ze srebra na 200 metrów i brązu na 400 metrów w stylu zmiennym (2:08.37; 4:39.27).

Polski dorobek medalowy powiększyli też Gabriela Bortlisz i Marcel Jureko. Zaledwie 13-letnia zawodniczka Warszawianki była 3. na 50 m stylem dowolnym, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę 27 sekund (26.96). O dwa lata starszy reprezentant Jedynki Elbląg stoczył bardzo ciekawą i wygraną walkę o brąz na 200 m stylem klasycznym. Jego rywal - Matei-Christian State z Rumunii – na mecie okazał się gorszy o jedną dziesiątą sekundy. Nasz żabkarz finiszował z rezultatem 2:23.86.

Pozostałe medale wypracowały sztafety. Na drugim stopniu podium stawali Mateusz Stawicki, Jóźwiak, Świderski i Piotr Jackiewicz (4x100 m stylem dowolnym); Stawicki, Hubert Żaczek, Hubert Cisoski i Jóźwiak (4x200 m stylem dowolnym), a także Ada Skrzypek, Paweł Ginalski, Szabała i Stawicki (4x100 m stylem zmiennym mix). Do tego doszedł brąz dziewczęcej sztafety 4x100 m stylem dowolnym, płynącej w składzie: Bortlisz, Szabała, Ewa Sujka, Lena Reszko.

Stawicki, choć indywidualnie nie stanął na podium (dwukrotnie zajmował 4. miejsce), to i tak był jedną z najbardziej wyróżniających się postaci w naszej kadrze. W ciągu dwóch dni aż pięciokrotnie poprawiał rekordy Polski 14-latków na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym! Najlepsze wyniki w historii polskiego pływania w tej kategorii wiekowej wynoszą od teraz 24.08, 51.92 oraz 1:54.22.

Rekordowe rezultaty notowała również większość naszych sztafet: wszystkie chłopców, sztafeta dziewcząt 4x100 m stylem dowolnym oraz mieszana 4x100 m stylem zmiennym.

W klasyfikacji generalnej wielomeczu zwyciężyli Węgrzy, którzy punktowali najlepiej zarówno w rywalizacji dziewcząt, jak i chłopców. Polacy zdobyli 130 „oczek”, co przełożyło się na 4. pozycję. Z kolei Polkom tę samą lokatę dało 80 punktów.