El. ME U-19: Maltańczycy skuteczniejsi w kluczowym spotkaniu

Reprezentanci Malty pokonali Polaków 11:4 w drugiej kolejce eliminacji do mistrzostw Europy U-19, które odbywają się w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Dzięki zwycięstwu zapewnili sobie udział we wrześniowym turnieju finałowym w Burgas.

Do wieczornej rywalizacji biało-czerwoni przystępowali w bardzo dobrych nastrojach, po efektownym zwycięstwie nad Bułgarami. Ich postawa z inauguracyjnego spotkania napawała optymizmem – nawet biorąc pod uwagę fakt, że to Maltańczycy byli stawiani w roli faworytów, będąc najwyżej rozstawioną drużyną na turnieju w Łodzi.

Sobotni mecz lepiej rozpoczęli nasi rywale, którzy w 4. minucie wyszli na prowadzenie po rzucie karnym. Później to Polacy dwukrotnie stanęli przed szansą na pokonanie bramkarza Malty z 5 metrów, ale rzuty Bartosza Grabińskiego i Wiktora Staniszewskiego świetnie bronił Zack Dzanovic. Pod koniec pierwszej kwarty podopieczni Nikiego Lanzona dołożyli jeszcze dwa trafienia. Niestety, później okazało się, że wydarzenia z tej części gry miały ogromny wpływ na przebieg całego spotkania.

Tuż po przerwie padła pierwszą bramka dla biało-czerwonych. Zespołową akcję wykończył Piotr Kędzior. Rywale nie pozwolili nam jednak na wiele więcej i skutecznie budowali przewagę. Przy stanie 1:6 doszło do zmiany w polskiej bramce. Jana Skalińskiego zastąpił Igor Bańkowski, który w ostatnich minutach drugiej kwarty zdążył jeszcze popisać się trzema dobrymi interwencjami, utrzymując naszą reprezentację w grze.

W drugiej połowie Maltańczycy nie dali się dopaść dzielnie walczącym podopiecznym Marcina Bara, Piotra Resiaka i Michaiła Jazerskiego. Nie pomogło kolejne trafienie Kędziora, ani bramki Wiktora Staniszewskiego i Filipa Szulca. Mecz zakończył się wynikiem 4:11, pieczętującym awans waterpolistów z południa Europy na czempionat Starego Kontynentu.

W drugim sobotnim meczu rozstrzygnięcie zapadło dopiero w samej końcówce. Ostatecznie to Słowacy cieszyli się ze zwycięstwa nad Bułgarią 13:12 po trafieniu Ivana Kopolovetsa na sekundę przed końcową syreną.

Turniej w Łodzi zakończy się w niedzielę starciem Polaków ze Słowakami. Spotkanie zaplanowano na 11:30. Dwie godziny wcześniej Maltańczycy zmierzą się z Bułgarami.

Polska – Malta   4:11 (0:3, 1:3, 2:3, 1:2)

Skład reprezentacji Polski: Piotr Kędzior (2 bramki), Wiktor Staniszewski (1), Filip Szulc (1), Mateusz Ciuła, Bartosz Grabiński, Kamil Greif, Miłosz Janicki, Aleksander Pyrek, Levente Stępiński, Michał Wajler, Jan Żabski – bramkarze: Igor Bańkowski, Jan Skaliński