Eliminacje mistrzostw Europy: Polacy na 3. miejscu w grupie

Polscy waterpoliści zakończyli zmagania w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W trakcie turnieju w Amersfoort biało-czerwoni pokonali Litwę, przegrali z Portugalią oraz Holandią i zajęli 3. miejsce w grupie A. Do turnieju głównego awansowali występujący przed swoją publicznością Holendrzy.

To właśnie faworyci grupy A byli naszymi pierwszymi rywalami. Chociaż Piotr Michalski otworzył wynik, to gospodarze szybko przejęli inicjatywę i systematycznie budowali swoją przewagę. Holendrzy wygrali 29:5 i rozpoczęli marsz w kierunku mistrzostw Europy.

Podopiecznym Krzysztofa Paczyny i Adama Oleksowa pozostała walka o 2. pozycję w grupie. Najpierw czekał ich zacięty bój z Litwą. W pierwszej kwarcie na trafienie Jana Bakulo szybko odpowiedział Michalski. Po kilku minutach znów zawodnik ŁSTW trafił do siatki i byliśmy na prowadzeniu. W drugiej części gry przewagę powiększył jeszcze Bartłomiej Kowalewski.

Po przerwie Litwini rzucili się do odrabiania strat, a sytuację naszych reprezentantów ratował m. in. dobrze dysponowany na tym turnieju Paweł Lis, który obronił karnego. Rywale byli jednak skuteczniejsi i na 8 minut przed końcem gry wyszli na prowadzenie 5:4. Chwilę później mogli je nawet podwyższyć, ale spudłowali kolejny rzut z 5 metrów. To był sygnał do walki dla naszych waterpolistów. Po dwóch bramkach Patryka Cebo biało-czerwoni znów byli w lepszej sytuacji. Ostatecznie wygrali 8:7 i następnego dnia czekała ich konfrontacja z Portugalią.

W niedzielny poranek długimi fragmentami Polacy toczyli wyrównany bój ze swoimi rywalami, ale na przegranej 12:19 zaważyła druga kwarta i początek trzeciej. W trakcie dwunastu minut Portugalczycy zdobyli aż jedenaście bramek, tracąc tylko dwie. Polacy odpowiedzieli m. in. czterema trafieniami Andrzeja Maciejewskiego, jednak odrobić strat już nie zdążyli i ostatecznie uplasowali się na 3. miejscu w grupie.

Polska – Holandia   5:29 (1:5, 2:7, 0:6, 2:11)
Bramki dla Polski: Piotr Michalski (2), Patryk Cebo, Andrzej Maciejewski, Aleksander Ozga

Polska – Litwa   8:7 (2:1, 1:0, 1:4, 4:2)
Bramki dla Polski: Piotr Michalski (3), Patryk Cebo, Michał Diakonów (po 2), Bartłomiej Kowalewski

Polska – Portugalia   12:19 (3:3, 2:7, 3:5, 4:4)
Bramki dla Polski: Andrzej Maciejewski (4), Mateusz Bomba, Patryk Cebo, Piotr Michalski, Aleksander Ozga (po 2)

Grupa A:
1. Holandia   9 pkt
2. Portugalia   6 pkt
3. Polska   3 pkt
4. Litwa   0 pkt

Z czterech grup eliminacyjnych do mistrzostw Europy, które na początku przyszłego roku odbędą się w Izraelu, awansowało siedem zespołów: zwycięzcy grup oraz trzy drużyny z najlepszym bilansem z drugich miejsc. W grupie A kwalifikację wywalczyli tylko gospodarze. Portugalczykom zabrakło… jednej bramki. Stawkę uczestników turnieju finałowego uzupełniły: Niemcy, Malta, Serbia, Słowacja, Rumunia i Słowenia.