Igrzyska Europejskie: Polski duet wysoko w skokach synchronicznych z wieży

Robert Łukaszewicz i Robert Jachim zajęli 5. miejsce w finale skoków synchronicznych z wieży podczas czwartego dnia Igrzysk Europejskich. W niedzielę w Rzeszowie zaprezentowały się też Aleksandra Błażowska i Kaja Skrzek. Obie odpadły w eliminacjach konkursu na trampolinie 3 m.

Urodzony w 2001 roku Łukaszewicz i zaledwie 19-letni Jachim pokazali, że stać ich na nawiązanie walki z najlepszymi duetami Starego Kontynentu. Podopieczni Andrzeja Kozdrańskiego od początku zmagań nie tracili kontaktu z czołówką, prezentując równą i solidną formę. Od sędziów otrzymali łącznie 352,71 pkt i zostali sklasyfikowani na 5. pozycji. Tuż przed nimi znaleźli się brązowi medaliści ubiegłorocznych mistrzostw Europy: Timo Barthel i Jaden Eikermann. Zawodnicy Stali Rzeszów stracili do Niemców tylko niecałe 4 punkty.

Medalowe miejsca zajęli inni faworyci. Na najwyższym stopniu podium stanęli Ołeksij Sereda i Kiriłł Boluch z Ukrainy, a za nimi rywalizację zakończyli Riccardo Giovannini i Eduard Timbretti z Włoch oraz Brytyjczycy Ben Cutmore i Matthew Dixon.

Eliminacji skoków z trampoliny 3 m nie przebrnęły Polki. Obie zostały sklasyfikowane w trzeciej dziesiątce: Kaja Skrzek była 21. (212,45 pkt), a Aleksandra Błażowska uplasowała się na 23. pozycji (201,60 pkt). Finał wygrała Chiara Pellacani, która tym samym zapewniła Włochom kwalifikację olimpijską w tej konkurencji. Ze srebra cieszyła się Szwedka Emilia Nilsson, a brąz zdobyła Michelle Heimberg ze Szwajcarii.

Rywalizacja w skokach do wody zakończy się 28 czerwca. Jutro na starcie ponownie staną Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak, którzy powalczą o awans do najlepszej dwunastki konkursu na trampolinie 1 m. Bez Polek odbędzie się z kolei finał skoków synchronicznych z trampoliny 3 m.

W niedzielę dobiegły końca zmagania w pływaniu artystycznym w ramach Igrzysk Europejskich. W Oświęcimiu rozdano medale w ostatniej konkurencji - programie dowolnym zespołów. Na najwyższym stopniu podium stanęły Hiszpanki, które wyprzedziły reprezentantów Włoch i Izraelki.