Złote zakończenie! Cztery medale Polaków w ostatnim dniu ME U-23

Dwa złote i dwa brązowe medale wywalczyli polscy pływacy podczas ostatniego dnia pierwszych w historii mistrzostw Europy do lat 23. W niedzielne popołudnie w Dublinie na najwyższym stopniu podium stanął Jan Kałusowski, a całe zawody zwieńczył triumf naszej sztafety mieszanej 4x100 m stylem dowolnym.

Pierwszą polską zdobyczą podczas sesji finałowej był brąz Julii Maik na dystansie 50 m stylem motylkowym. Zawodniczka Włókniarza Kalisz potwierdziła, że jest w życiowej formie. Przepłynęła jedną długość basenu z najlepszym czasem w karierze (26.26) i mogła świętować swój pierwszy medal tak wielkiej międzynarodowej imprezy. Na mecie szybsze od niej były tylko Neza Klancar ze Słowenii (26.02) i Aleyna Ozkan z Turcji (26.17).

Chwilę później triumf na 100 m stylem klasycznym zapewnił sobie Jan Kałusowski. Reprezentant Trójki Łódź uzyskał wynik 1:00.30 i po emocjonującym finiszu pokonał Koena de Groota z Holandii o siedem setnych sekundy. Trzeci na mecie był Amerykanin Mitchell Mason (1:00.42), a brązowy medal mistrzostw Europy U-23 wywalczył kolejny Holender, Luca Janssen (1:00.52).

Następnie brąz na 100 m stylem dowolnym zdobyła Kornelia Fiedkiewicz. Pływaczka Juvenii Wrocław zanotowała rezultat 55.17. Wyżej od niej w zestawieniu zawodniczek z Europy były tylko Janja Segel ze Słowenii (54.66) i Panna Ugrai z Węgier (55.10).

Zawody zwieńczył wyścig sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. Awans do finału wywalczyli rano Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Julia Maik i Wiktoria Guść. Po południu z tego składu oddelegowana do walki była tylko Maik. Razem z nią wystartowali Fiedkiewicz, Kamil Sieradzki i Jakub Kraska, który kilkadziesiąt minut wcześniej zajął 6. miejsce w rywalizacji indywidualnej na 100 m stylem dowolnym z czasem 49.36. Cała czwórka uzyskała łączny czas 3:28.32, wyprzedzając Brytyjczyków o dwie dziesiąte, a Niemców o 58 setnych sekundy.

Po południu o jak najlepsze miejsca w finałach walczyło jeszcze czworo biało-czerwonych. Najwyżej z tego grona uplasowała się Klaudia Tarasiewicz. Zawodniczka MKP Szczecin była szóstą pływaczką z Europy na 1500 m stylem dowolnym (17:00.55). Na 7. pozycji zmagania ukończyli Jakub Majerski na 50 m stylem motylkowym (23.74), a także Krzysztof Chmielewski na 800 m stylem dowolnym (8:03.72). Z kolei 8. lokatę zajął Marcin Goraj. Zawodnik Galicji Kraków dystans 100 m stylem grzbietowym pokonał w 54.91. Do rekordu życiowego zabrakło mu zaledwie dwóch setnych sekundy.

W eliminacjach zaprezentowali się jeszcze Filip Kosiński (17. na 100 m stylem grzbietowym), Mikołaj Malec (30. na 100 m stylem grzbietowym), Wiktoria Piotrowska (10. na 50 m stylem motylkowym), Weronika Górecka (11. na 200 m stylem grzbietowym), Aleksandra Polańska (33. na 100 m stylem dowolnym), Adrian Jaśkiewicz (17. na 50 m stylem motylkowym), Michał Piela (20. na 200 m stylem zmiennym) oraz Kamil Sieradzki, Dominik Dudys i Mateusz Chowaniec, którzy zajęli odpowiednio 11., 13. i 15. miejsce na 100 m stylem dowolnym.

Trzydniowe zawody w Dublinie okazały się bardzo szczęśliwe dla gospodarzy. Irlandczycy wygrali klasyfikację medalową z dorobkiem 6 złotych i 3 srebrnych medali. Biało-czerwoni w tym zestawieniu zajęli bardzo dobrą, czwartą pozycję. Łącznie stawali na podium 11 razy (5-3-3).