2. Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka już na początku czerwca!

2. Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka już na początku czerwca!

W dniach 1-2 czerwca na Pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim „Rawszczyzna” zorganizowany zostanie 2. Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Polski Związek Pływacki objął tę imprezę swoim patronatem.

Zbigniew Pacelt i Jan Wiederek swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu. Pacelt był trzykrotnym olimpijczykiem w pływaniu (Meksyk 1986, Monachium 1972) i pięcioboju nowoczesnym (Montreal 1976), a także zasłużonym szkoleniowcem i działaczem. Z kolei Wiederek przez wiele lat pełnił funkcję szefa szkolenia Polskiego Związku Pływackiego, był też między innymi trenerem wielu znakomitych pływaków, propagatorem piłki wodnej. Cykliczne ogólnopolskie zawody pływackie są wyrazem czci życia, które poświęcili pływaniu.

Ich życie i działalność muszą być wspominane przez środowisko sportowe, a w szczególności przez sportowców, działaczy i kibiców ostrowieckiego sportu i dlatego w tym właśnie środowisku powstał pomysł organizacji cyklicznej imprezy sportowej, podczas której pływacy z całej Polski będą mogli rywalizować na Pływalni Rawszczyzna - obiekcie związanym z ich osobami.

Składające się z trzech bloków startowych zawody mają swój wyjątkowy scenariusz. Podczas każdego z bloków rozgrywane są specjalne konkurencje memoriałowe, poświęcone Zbigniewowi Paceltowi (400m stylem zmiennym) i Janowi Wiederkowi (200m stylem motylkowym) oraz niezwykle widowiskowa konkurencja 200m „chocolate box”, czyli wyścigi stylem zmiennym w innej kolejności. Do rywalizacji „chocolate box” zapraszani są trójki najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników w konkurencji 400m stylem zmiennym. W ramach tej konkurencji uczestnicy pokonują dystans 200m stylem zmiennym, lecz kolejność stylów na poszczególnych 50-metrowych odcinkach jest inna, niż w stylu zmiennym. Przed startem uczestnicy losują tor i przypisaną temu torowi kolejność stylów pływackich na poszczególnych długościach basenu.

- Miałam cichą nadzieję, że nie wylosuję "żaby" jako kończącego mój start stylu, bo nie jest moją mocną stroną. Szczęście mi dopisało podczas losowania i trafił mi się fajny zestaw. Bardzo dobrze bawiłyśmy się z dziewczynami podczas tej konkurencji - mówiła podczas ubiegłorocznego Memoriału zwyciężczyni „chocolate box” Aleksandra Węgrzynowska, zawodniczka WKS Śląsk Wrocław, która najwyraźniej doskonale czuje się na Pływalni Rawszczyzna, gdzie w 2019 roku zdobywała złoto juniorek i brąz wśród seniorek podczas Zimowych Mistrzostw Polski.

- Ta konkurencja to bardzo ciekawy pomysł, świetna zabawa, a przy tym duża dawka emocji. Podczas losowania trafiłem najlepiej jak mogłem, a nie ukrywam, że miało to duży wpływ na końcowy wynik - mówił z kolei Michał Piela, zawodnik Unii Oświęcim i zwycięzca męskiej rywalizacji „chocolate box” sprzed roku.

Do premierowej edycji zawodów, które odbyły się w czerwcu ubiegłego roku, zgłosiło się dokładnie 200 osób z 50 klubów z całego kraju, a wśród nich wielu wspaniałych reprezentantów tej dyscypliny sportu. Na Rawszczyźnie oklaskiwaliśmy starty m.in. wicemistrza świata i finalisty ostatnich igrzysk olimpijskich (Tokio) Krzysztofa Chmielewskiego (IUKS Muszelka Warszawa), czy reprezentantki kraju na Mistrzostwach Europy i Świata Aleksandry Polańskiej (AZS UW Warszawa). Oboje zwyciężyli w klasyfikacji na najlepszego zawodnika i zawodniczkę 1. Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka.

Ostrowiecka impreza objęta została patronatem Polskiego Związku Pływackiego, Starosty Ostrowieckiego i Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, a jej ambasadorką została Prezes PZP Otylia Jędrzejczak. W gronie ambasadorów znaleźli się również Paweł Słomiński, Kazimierz Woźnicki, Piotr Woźnicki i Marcin Maliński.