AZS UW i ŁSTW w finale Pucharu Polski

Pierwszy dzień turnieju Final Eight o Puchar Polski w piłce wodnej mężczyzn wyłonił dwie drużyny, które w niedzielę zmierzą się ze sobą w meczu decydującym o zdobyciu trofeum. Awans do finału wywalczyły AZS Uniwersytet Warszawski i ŁSTW Politechnika Łódzka.

Rozgrywki w Gliwicach rozpoczęły się od bardzo wyrównanego ćwierćfinałowego starcia ŁSTW z Waterpolo Poznań. W pierwszej kwarcie skuteczniejsi byli zawodnicy z Wielkopolski, którzy wyszli na prowadzenie 2:0. Tuż po rozpoczęciu drugich ośmiu minut łodzianie zdobyli kontaktową bramkę i z czasem nabierali rozpędu. Po raz pierwszy na prowadzenie wyszli na minutę przed końcem trzeciej części gry. Poznaniacy zdążyli jeszcze odpowiedzieć szybkim trafieniem na 4:4, ale w ostatniej kwarcie waterpoliści ŁSTW okazali się już mocniejsi i wygrali rywalizację 7:5.

Pozostałe spotkania pierwszej fazy turnieju, rozgrywanego przy wsparciu sponsora głównego PZP - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, były już mniej wyrównane. Do kolejnej fazy awansowali faworyci. Alfa Gorzów Wielkopolski pokonała KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 10:5, AZS Uniwersytet Warszawski wygrał z Neptunem Uniwersytet Łódzki 17:3, a wewnętrzna rywalizacja seniorów i juniorów WTS Polonii Bytom zakończyła się spodziewanym wynikiem 21:4 na korzyść starszych i bardziej doświadczonych zawodników gospodarzy.

Po południu odbyła się rywalizacja o miejsca 5-8, w której górą byli zawodnicy Waterpolo Poznań (pokonali juniorów Polonii 19:4) oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (mecz z Neptunem zakończył się rezultatem 9:5). Na wieczór zaplanowane zostały półfinały.

Pierwsze spotkanie 1/2 finału nie przyniosło zbyt dużych emocji. Zawodnicy AZS UW zdominowali spotkanie z Alfą Gorzów Wielkopolski. Systematycznie powiększali swoją przewagę nad rywalami, by ostatecznie pokonać ich 17:7.

Dużo więcej emocji dostarczyło starcie ŁSTW i Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom. Była to powtórka ubiegłorocznego finału Pucharu Polski, w którym górą byli bytomianie. Rewanż za tamto spotkanie okazał się udany dla łodzian. Tym razem gospodarze, liderzy Ekstraklasy i jedni z faworytów całego turnieju zostali zatrzymani przed trenera Edwarda Kujawę i jego podopiecznych.

Waterpoliści ŁSTW nie najlepiej weszli w mecz. Znów przegrywali 0:2, ale szybko zdołali się pozbierać. Bardzo ważne były ich trafienia w końcówkach. Na 43 sekundy przed końcem drugiej kwarty na 5:4 trafił Kacper Zdziech, a na niespełna dwie minuty przed zakończeniem trzeciej części gry karnego na 7:6 wykorzystał Dmytro Hupałowski. W ostatnich ośmiu minutach łodzianie nie pozwolili już swoim rywalom na skuteczny pościg i wygrali 12:10.

W niedzielę odbędą się jeszcze mecz o 3. miejsce i finał. Oba te spotkania od 9:30 będzie można śledzić na stronie sport.tvp.pl, a finał pokaże także TVP Sport. Początek starcia o Puchar Polski zaplanowano na 11:15.

1/4 finału:
ŁSTW Politechnika Łódzka
- Waterpolo Poznań   7:5 (0:2, 2:1, 2:1, 3:1)
Alfa Gorzów Wielkopolski - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski   10:5 (2:2, 4:0, 4:1, 0:2)
AZS Uniwersytet Warszawski - UKS Neptun Uniwersytet Łódzki   17:3 (3:0, 4:1, 4:1, 6:1)
Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom - WTS Polonia Bytom (juniorzy)   21:4   (8:0, 6:0, 5:0, 2:4)

o miejsca 5-8:
Waterpolo Poznań
- WTS Polonia Bytom (juniorzy)   19:4   (7:2, 4:0, 4:1, 4:1)
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - UKS Neptun Uniwersytet Łódzki   9:5   (1:2, 3:1, 2:0, 2:3)

1/2 finału:
Alfa Gorzów Wielkopolski - AZS Uniwersytet Warszawski   7:17   (1:3, 2:6, 2:5, 2:3)
ŁSTW Politechnika Łódzka - Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom   12:10   (2:2, 3:2, 2:2, 5:4)