Bernat, Piskorska i Chmielewski z minimum na Paryż!

Podczas zawodów z cyklu Mare Nostrum w Barcelonie i Monako troje biało-czerwonych uzyskało minima na igrzyska w Paryżu. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym normę wypełniły Laura Bernat i Adela Piskorska, a na 200 m stylem motylkowym tej sztuki dokonał Krzysztof Chmielewski.


Bernat okazała się najlepsza w swojej koronnej konkurencji zarówno w Hiszpanii, jak i we Francji. Szybciej od minimum olimpijskiego popłynęła już w Barcelonie, notując czas 2:09.86. W finale stoczyła zacięty, ale zwycięski pojedynek z reprezentantką gospodarzy, Africą Zamorano Sanz, którą wyprzedziła o trzy dziesiąte sekundy.
W Monako zawodniczka AZS UMCS Lublin popłynęła jeszcze szybciej, wyrównując swój rekord życiowy (2:09.76). Najgroźniejszą rywalką Bernat była tym razem jej klubowa koleżanka, Adela Piskorska. Dwudziestolatka również spisała się znakomicie. Cztery długości basenu pokonała w 2:10.15 i mogła się cieszyć z wypełnienia normy na igrzyska.

Piskorska w trakcie Mare Nostrum aż pięciokrotnie stawała na podium. Do 2. miejsca w Canet-en-Roussillon dorzuciła jeszcze srebro i brąz w Barcelonie oraz dwa srebra w Monako, a jej wyniki z rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym w każdym z tych miast pozwoliły jej uplasować się na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej całego cyklu.

Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Krzysztof Chmielewski (10. lokata w punktowym zestawieniu). Reprezentant Muszelki Warszawa cieszył się też z wypełnienia minimum olimpijskiego na 200 m stylem motylkowym. Skutecznie zaatakował je już w eliminacjach zawodów w Barcelonie. Uzyskał świetny czas (1:55.04) – zaledwie o trzy setne sekundy gorszy od swojego rekordu życiowego. W wyścigu finałowym popłynął trochę wolniej, ale triumfował przed Arbidelem Gonzalezem. Z kolei w Monako był 2., przegrywając tylko z Tomoru Hondą z Japonii (1:54.22 – 1:55.09).

Na 11. pozycji w „generalce” znalazł się Dawid Wiekiera, który w Barcelonie zdobył srebro na 200 m stylem klasycznym, a w Monako wygrał w tej konkurencji finał B. Do tego toczył zacięte boje z Janem Kałusowskim na o połowę krótszym dystansie. W stolicy Katalonii Kałusowski cieszył się ze srebra, a żabkarz Wodnika Tychy był piąty. Tę samą lokatę Wiekiera zajął kilka dni później, natomiast reprezentant Trójki Łódź finiszował tuż przed nim, na 4. miejscu.

Z miejsc na podium w obu miastach cieszył się Ksawery Masiuk. Srebrne medale na 100 m stylem grzbietowym dały mu wyniki 54.79 i 53.97. Rezultat zawodnika G-8 Bielany Warszawa uzyskany w Monako był gorszy od minimum olimpijskiego tylko o 23 setne sekundy. Jeszcze bliżej normy na igrzyska w tej konkurencji była Piskorska (zabrakło zaledwie 0.04).  

O minimum na 100 m stylem motylkowym (51.67) otarł się jeszcze Jakub Majerski (AZS AWF Katowice). Brąz w Monako wywalczył pokonując dwie długości basenu w 51.86. Kilka dni wcześniej, w rywalizacji delfinistów na tym dystansie w Barcelonie trzeci był Adrian Jaśkiewicz (G-8 Bielany Warszawa), który zanotował czas 52.52.
Niewiele zabrakło, a w trakcie Mare Nostrum z rekordu Polski cieszyłaby się Dominika Sztandera. Reprezentantka Juvenii Wrocław w całym cyklu zajmowała czołowe lokaty na 50 i 100 m stylem klasycznym, a w Monako w rywalizacji sprinterek uzyskała nawet wynik 30.73 – drugi w karierze, gorszy od najlepszego czasu w historii krajowego pływania o zaledwie sześć setnych.

W finałach A pływali jeszcze Paulina Peda (5. w Barcelonie na 50 m stylem motylkowym), Kornelia Fiedkiewicz (7. w Monako na 100 m stylem dowolnym) oraz Kamil Sieradzki, Kacper Majchrzak i Mateusz Chowaniec, którzy w Monako zajęli miejsca od 4. do 6. w rywalizacji na dystansie 100 m stylem dowolnym.  

Polacy na podium Mare Nostrum w Barcelonie:


1. miejsce:

Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym)

Krzysztof Chmielewski (200 m stylem motylkowym)

2. miejsce:

Adela Piskorska (100 m stylem grzbietowym)

Ksawery Masiuk (100 m stylem grzbietowym)

Dawid Wiekiera (200 m stylem klasycznym)

Jan Kałusowski (100 m stylem klasycznym)

3. miejsce:

Adela Piskorska (50 m stylem grzbietowym)

Adrian Jaśkiewicz (100 m stylem motylkowym)

Polacy na podium Mare Nostrum w Monako:


1. miejce:

Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym)

2. miejsce:

Adela Piskorska (100 m stylem grzbietowym)

Adela Piskorska (200 m stylem grzbietowym)

Ksawery Masiuk (100 m stylem grzbietowym)

Krzysztof Chmielewski (200 m stylem motylkowym)

3. miejsce:

Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym).