Bezkonkurencyjni długodystansowcy

Cztery złote medale mistrzostw Grecji wywalczyli w czwartek polscy pływacy. W Atenach na najwyższym stopniu podium stanęły Anna Dowigert, Dominika Sztandera, a zdecydowanie najlepsi wśród długodystansowców okazali się Paulina Piechota i Krzysztof Chmielewski.

Sesja popołudniowa rozpoczęła się od bardzo dobrego występu Sztandery. Zawodniczka Juvenii Wrocław wygrała finał 50 m stylem klasycznym z rezultatem 31.48. Co ciekawe, jeszcze szybsza była rano. W eliminacjach jedną długość basenu przepłynęła w 31.42, a więc zaledwie o trzydzieści sześć setnych sekundy wolniej od rekordu Polski.

Z brązowym medalem zmagania w tej konkurencji zakończyła Paulina Peda. Reprezentantka AZS AWF Katowice dwukrotnie poprawiała dziś najlepszy wynik w życiu, a miejsce na najniższym stopniu podium dał jej czas 32.56.

Wśród żabkarzy srebro zdobył Bartosz Skóra, który zarówno rano, jak i wieczorem, notował rezultat 28.05. Czwarty w finale był Dawid Wiekiera (28.28).

Aż cztery medale wywalczyli nasi zawodnicy startujący na dystansie 100 m stylem dowolnym. Wśród kobiet najszybsza okazała się Anna Dowgiert, która uzyskała jeden z lepszych wyników w karierze (55.76). Na mecie wyprzedziła Theodorę Drakou z Grecji i swoją reprezentacyjną koleżankę, Julię Maik (57.05). Z kolei wyścig finałowy mężczyzn wygrał Apostolos Christou, ale tuż za nim na finiszu zameldowali się Karol Ostrowski (49.79) i Kamil Sieradzki (49.90).

Dobre wyniki zapisali też na swoje konto długodystansowcy, którzy w swoich konkurencjach nie dali szans rywalom. Na 1500 m stylem dowolnym kobiet Paulina Piechota wygrała zmagania z czasem 16:37.49, gorszym tylko o niespełna półtorej sekundy od rekordu życiowego. Kolejna zawodniczka dopłynęła do mety prawie 23 sekundy za nią. Z kolei Krzysztof Chmielewski zajął 1. miejsce na 800 m stylem dowolnym (8:00.54).

W sesji porannej sprawdzili się również inni reprezentanci naszego kraju. Na 50 m stylem klasycznym popłynął Jan Kozakiewicz (28.50), na 200 m stylem zmiennym wystartował Jan Zubik (2:11.00), a na 100 m stylem dowolnym swoich sił spróbowali Aleksandra Knop (58.75), Marta Klimek (59.25), Jakub Majerski (51.36) i Paweł Smoliński (51.72).

Biało-czerwonych czeka jeszcze jeden dzień rywalizacji w Atenach. Mistrzostwa Grecji zakończą się 22 lipca.