Chmielewski i sztafeta na podium MEJ!

Krzysztof Chmielewski zajął 3. miejsce na dystansie 800 m stylem dowolnym podczas przedostatniego dnia mistrzostw Europy juniorów, które odbywają się w Otopeni. Na najniższym stopniu podium stanęła też męska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym. Dzięki temu Polacy mają już na swoim koncie 13 medali – najwięcej w historii.

Chmielewski przez ponad pół wyścigu znajdował się na prowadzeniu. Ostatecznie zawodnika Muszelki Warszawa wyprzedzili jednak Włoch Lorenzo Galossi i Rumun Vlad-Stefan Stancu. Nasz reprezentant uzyskał czas 7:56.81 i mógł cieszyć się z brązu. Do życiówki, a zarazem rekordu Polski 18-latków, zabrakło mu zaledwie siedmiu setnych sekundy. W niedzielę czeka go jeszcze występ na 400 m stylem dowolnym.

Bardzo udany występ zanotowała też polska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym. Rano Jakub Walter, Adam Zdybel, Kacper Płoszka i Michał Pruszyński weszli do finału z 6. wynikiem. Po południu dwóch ostatnich zmienili Ksawery Masiuk i Krzysztof Matuszewski. Rywalizację o medale rozpoczął Masiuk. Na pierwszych czterech długościach basenu poprawił życiówkę (1:49.12) i wysłał rywalom sygnał, że stać nas na dobrą lokatę. Matuszewski i Zdybel utrzymali się w czołówce, a wyścig na 3. miejscu zakończył Walter. Rezultat 7:21.33 pozwolił nam o ponad sekundę wyprzedzić groźnych Brytyjczyków.

W finale 200 m stylem motylkowym dziewcząt zaprezentowała się jeszcze Natalia Piekarska. Zawodniczka UKS 190 Łódź ukończyła zmagania na 8. pozycji z czasem 2:16.76. Wygrała reprezentantka Bośni i Hercegowiny, Lana Pudar.

Jednym z ważniejszych wydarzeń piątego dnia mistrzostw był też półfinałowy występ Masiuka na 100 m stylem grzbietowym. Pływak G-8 Bielany Warszawa okazał się bezkonkurencyjny i wynikiem 53.11 poprawił rekord mistrzostw Europy, należący do tej pory do Daniela Martina i Klimienta Kolesnikowa. Najgroźniejszych rywali wyprzedził o ponad półtorej sekundy. Na 10. miejscu znalazł się natomiast drugi z biało-czerwonych, Filip Kosiński (56.16).

Drugi z medalistów w sztafecie, Krzysztof Matuszewski, zakwalifikował się też w sobotę do finału 100 m stylem dowolnym. Po południu zajął 8. lokatę, notując czas 50.40.

O medale powalczą również nasze delfinistki. Paulina Cierpiałowska dwukrotnie poprawiała dziś rekord życiowy, łamiąc nawet barierę 27 sekund. Rezultat 26.94 dał jej 5. miejsce w półfinałach. Szósta była Amelia Marek, która rano cieszyła się z życiówki (27.01), a kilka godzin później przepłynęła jedną długość basenu w 27.02.

Na półfinałach indywidualne zmagania w Otopeni zakończyli nasi żabkarze. Karolina Piechowicz była 9. i do bezpośredniego awansu zabrakło jej tylko trzech setnych sekundy. Z kolei Filip Urbański przebijał się rano przez repasaż, ustanawiając rekord życiowy, by ostatecznie uplasować się na 11. pozycji.

Blisko finału był też Maciej Guliński, który z nową życiówką (24.45) został sklasyfikowany na 9. miejscu na 50 m stylem motylkowym. Piętnasty był drugi z naszych delfinistów, Mateusz Mamcarz.

W półfinałach odpadły też Laura Bernat (10. na 100 m stylem grzbietowym), Justyna Poznańska (12. na 200 m stylem zmiennym, rano poprawiła rekord życiowy) i Natalia Piekarska (16. na 200 m stylem zmiennym).

Z kolei na etapie eliminacji rywalizację zakończyli Szymon Misiak (32. na 100 m stylem dowolnym i 14. na 50 m stylem motylkowym), Michał Pruszyński (37. na 100 m stylem dowolnym), Kacper Płoszka (50. na 100 m stylem dowolnym), Julia Smurzyńska (20. na 100 m stylem grzbietowym), Przemysław Jankowski (20. na 100 m stylem grzbietowym), Aleks Tomaszewski (37. na 100 m stylem grzbietowym), Bernat (24. na 200 m stylem zmiennym) oraz Michał Chmielewski, który był 20. na 50 m stylem motylkowym, ale poprawił rekord życiowy. Zawodnik Muszelki Warszawa pierwszy raz złamał barierę 25 sekund, notując czas 24.98.

W niedzielę ostatni dzień mistrzostw. Eliminacje na dystansach 400 m stylem dowolnym oraz 4x100 m stylem zmiennym rozpoczną się o 9:00, a sesja finałowa została zaplanowana na 16:00 polskiego czasu.