Chmielewski popłynął na medal! Brąz na otwarcie MŚJ

Polscy pływacy z przytupem rozpoczęli starty w mistrzostwach świata juniorów, które odbywają się w Limie. Pierwszego dnia zawodów Krzysztof Chmielewski zdobył brązowy medal na dystansie 400 m stylem dowolnym, a do środowych wyścigów finałowych awansowało aż czworo biało-czerwonych.

Konkurencja z udziałem Chmielewskiego otwierała sesję popołudniową. Podopieczny Grzegorza Olędzkiego od samego początku wyścigu finałowego narzucił sobie bardzo mocne tempo i toczył zacięty bój z Brazylijczykiem Stephanem Steverinkiem oraz Vladem Stancu z Rumunii. Jeszcze po 300 metrach to właśnie Polak znajdował się na prowadzeniu, ale rywale zachowali więcej sił na finiszowe metry. Ostatecznie Chmielewski zakończył zmagania na 3. pozycji, a brązowy medal okrasił nowym rekordem życiowym (3:49.34).

– W głębi duszy jestem zadowolony z tego medalu. Dopiero teraz zregenerowałem się po chorobie, więc cieszę się, że mogę przełożyć na wyniki moją pracę wykonaną przed mistrzostwami Europy – mówił Chmielewski po wyścigu.

Obiecujący początek mistrzostw ma też za sobą Karolina Piechowicz. Zawodniczka Swimlandu Olsztyn najpierw wygrała eliminacje, a później była najlepsza w półfinałach na dystansie 50 m stylem klasycznym. Po południu zanotowała czas 31.50 i dość wyraźnie wyprzedziła najgroźniejsze rywalki do miejsc na podium. Druga była Jana Pribylova z Czech (31.81), na 3. pozycji znalazła się Maria Ramos z Hiszpanii (31.84), a barierę 32 sekund złamała jeszcze Irene Mati z Włoch (31.88).

Dobrą formę zasygnalizował również Ksawery Masiuk. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa był 2. w półfinałach 100 m stylem grzbietowym. Podopieczny Pawła Wołkowa uzyskał jeden z najlepszych rezultatów w karierze (53.12). Szybszy od niego okazał się tylko Pieter Coetze z RPA, który wynikiem 52.95 ustanowił nowy rekord Afryki i najlepszy czas w historii mistrzostw świata juniorów. W finale obok Masiuka popłynie także Filip Kosiński. Zawodnik AZS AWF Warszawa wszedł do ścisłej czołówki z 6. miejsca (55.93).

W tej samej konkurencji wśród dziewcząt na etapie półfinałów rywalizację zakończyła Laura Bernat. Zawodniczka AZS UMCS Lublin została sklasyfikowana na 10. pozycji, notując czas 1:03.29. Dla podopiecznej Sławomira Pliszki było to przetarcie przed czwartkowym startem na dwukrotnie dłuższym dystansie, na którym jest aktualną wicemistrzynią Europy juniorów.

Do najlepszej ósemki na 100 m stylem klasycznym awansował za to Filip Urbański. Klubowy kolega Masiuka w eliminacjach i półfinałach uzyskiwał dokładnie taki sam wynik (1:02.93), co dwukrotnie dawało mu 5. lokatę w klasyfikacji generalnej.

W naszej reprezentacji, wspieranej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firmy Arena, Variopool, Carolina Medical Center i MCC Medale, znalazło się łącznie 15 osób. Biało-czerwoni będą rywalizować na zawodach w Limie do 4 września.