Co nas czeka w maju? Sprawdź!

Lipcowe igrzyska w Paryżu, tak jak inne najważniejsze międzynarodowe imprezy sezonu letniego, zbliżają się coraz większymi krokami. Przed nami kolejny miesiąc zmagań w sportach wodnych – sprawdziliśmy więc, co czeka nas w nadchodzących tygodniach.

Pływanie

Miesiąc na krajowym podwórku będzie stał pod znakiem wielkiego finału Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2023/2024. Ostatnie zawody całego cyklu odbędą się w dniach 25-26 maja w Łodzi. W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu” powinno się pojawić wielu naszych czołowych pływaków walczących o nagrody w klasyfikacji generalnej.

Tydzień wcześniej (18-19.05) w Budapeszcie pojawią się nasi młodzi kadrowicze. W ramach zawodów Nadziei Olimpijskich biało-czerwoni urodzeni w 2009 i 2010 roku, którzy spisywali się najlepiej w niedawnych mistrzostwach Polski w Lublinie, zmierzą się z reprezentacjami Węgier, Czech i Słowacji.

Wody otwarte

Już w najbliższą sobotę w olsztyńskiej Aquasferze z dystansem 5 km podczas ogólnopolskiego testu zmierzą się osoby chcące wypełnić minima na najważniejsze imprezy międzynarodowe tego roku na wodach otwartych. Będzie to ostatnia szansa na przybliżenie się do startu w czerwcowym czempionacie Starego Kontynentu w Belgradzie oraz w mistrzostwach świata i Europy juniorów.

Sporo będzie się działo również na arenie międzynarodowej. Dokładnie 18 maja zainaugurowany zostanie cykl Pucharu Europy w Piombino. Tydzień później – również we Włoszech, a konkretnie w Golfo Aranci - odbędą się z kolei drugie w tym roku zawody o Puchar Świata. Dla wielu czołowych zawodników będzie to kolejny etap przygotowań do igrzysk olimpijskich.

Pływanie artystyczne

Po bardzo udanym starcie w mistrzostwach Węgier nasi młodzi specjaliści od pływania artystycznego pod koniec miesiąca udadzą się do Aten. Tam w dniach 22-26 maja zorganizowane zostaną mistrzostwa Europy juniorów młodszych. Do stolicy Grecji ma się udać dziesięcioosobowa reprezentacja Polski. Swoich przedstawicieli będziemy mieli w konkurencjach solistek, duetów, duetów mieszanych i zespołów.

Piłka wodna

Wszystko wskazuje na to, że zacięta walka o mistrzostwo Ekstraklasy w piłce wodnej potrwa do samego końca. W grze o tytuł pozostały trzy ekipy: Nekera AZS UW Waterpolo, Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom i Alfa Gorzów Wielkopolski, a do końca rozgrywek pozostało jedynie siedem spotkań. Dwa odbędą się w weekend 11-12.05, a pozostałe pięć – na czele z bezpośrednim starciem Polonii i Alfy - zaplanowano na 25-26.05.

W maju poznamy też mistrzów kraju w kategorii do lat 17. Decydujące starcie z udziałem sześciu najlepszych zespołów tego sezonu odbędzie się w dniach 17-19 maja w Gliwicach. Ostatniego dnia miesiąca w Szczecinie rozpocznie się też turniej finałowy międzywojewódzkich mistrzostw młodzików (U-13).