Co przyniesie pływacki sezon zimowy?

Po bardzo intensywnym i obfitym w starty międzynarodowe sezonie letnim czołowi polscy pływacy już wkrótce przystąpią do rywalizacji na krótkim basenie. Kulminacyjnym punktem końcówki 2022 roku będą grudniowe mistrzostwa Polski oraz czempionat globu, który odbędzie się w Melbourne.

W kalendarzu Polskiego Związku Pływackiego na sezon zimowy znalazły się dwie imprezy Grand Prix. Cykl zainaugurują zmagania w Łodzi, które odbędą się w dniach 22-23 października. Z kolei w Poznaniu krajowa czołówka zmierzy się w weekend od 12 do 13 listopada.

Wszystko to w drodze na mistrzostwa Polski. Zmagania seniorów, młodzieżowców oraz 17- i 18-latków zaplanowano w terminie 30 listopada – 4 grudnia. Na gospodarza imprezy, podobnie jak w ubiegłym roku, wybrano Bydgoszcz. W kolejnym tygodniu odbędą się rocznikowe mistrzostwa kraju. Areną walki o medale 14-latków będzie Olsztyn, 15-latków Gliwice, a 16-latkowie zmierzą się ze sobą w Gorzowie Wielkopolskim.

Najważniejszą międzynarodową imprezą tego sezonu będzie natomiast czempionat globu. Najlepsi pływacy świata wystartują na krótkim basenie w australijskim Melbourne (13-18 grudnia). Pewni kwalifikacji na te zawody mogą być już Ksawery Masiuk, Jakub Majerski i Katarzyna Wasick. Pozostali powalczą o minima w okresie od 21 października do 13 listopada. Wymagane czasy będzie można uzyskiwać na zawodach uznawanych przez Międzynarodową Federację Pływacką (FINA) za kwalifikacyjne.

W trakcie zimy warto będzie zwrócić uwagę również na cykl Pucharu Świata w Berlinie (21-23 października), Toronto (28-30 października) oraz Indianapolis (3-5 listopada).