Dreszczowiec z happy endem. Znakomity dzień biało-czerwonych!

Reprezentanci Polski do lat 17 odnieśli dwa bardzo cenne zwycięstwa w eliminacjach mistrzostw Europy w piłce wodnej. Rano w dramatycznych okolicznościach pokonali Słowaków, a później okazali się lepsi również od Brytyjczyków. Dzięki temu, w niedzielę będą mogli przypieczętować awans do sierpniowego turnieju głównego.

Spotkanie ze Słowacją długo nie układało się po naszej myśli. Wynik otworzył co prawda Jakub Błoch, ale rywale już w pierwszej kwarcie odpowiedzieli czterema trafieniami. Kolejne osiem minut było zdecydowanie lepsze w wykonaniu polskiej defensywy. Nie straciliśmy żadnej bramki, a Bartosz Grabiński pozwolił nieznacznie zmniejszyć straty. Sporo niewykorzystanych szans na dogonienie Słowaków mieliśmy w kolejnej części gry, ale ostatecznie nasi południowi sąsiedzi utrzymali dwubramkową zaliczkę.

Czwarta kwarta rozpoczęła się przy stanie 4:6. I w najważniejszym momencie wszystko zaczęło funkcjonować jak należy. Szczelna defensywa i solidna skuteczność w ataku pozwoliły biało-czerwonym zdobyć cztery bramki, nie tracąc przy tym żadnej! Mecz zakończył się więc zwycięstwem podopiecznych Marcina Bara i Nikity Czupryny 8:6 i wybuchem radości w naszej drużynie po obronionym rzucie karnym w ostatnich sekundach.

Niesamowicie cenny triumf oznaczał ogromny krok w stronę mistrzostw Europy. Kolejny Polacy postawili wieczorem, pokonując Wielką Brytanię 16:10. Tym razem nerwów nie było – nasi juniorzy od początku do końca kontrolowali sytuację i grali zespołowo. Do siatki rywali trafiło aż ośmiu reprezentantów naszego kraju.

W ostatnim meczu dnia Malta wygrała ze Słowacją 12:5. Zwycięstwo gospodarzy zapewniło biało-czerwonym awans do mistrzostw Europy! Wszystko dlatego, że przy równej liczbie punktów w tabeli końcowej w pierwszej kolejności brane pod uwagę będą wyniki bezpośrednich starć pomiędzy dwoma zainteresowanymi zespołami.

Polaków czeka już tylko jedno spotkanie – z najsłabszą w turnieju Łotwą. Zostało ono zaplanowane na niedzielny poranek (godz. 10:00). Zwycięstwo będzie stemplem na awansie do mistrzostw Europy w tureckiej Manisie, które odbędą się w dniach 8-15 sierpnia.

Polska – Słowacja   8:6 (1:4, 1:0, 2:2, 4:0)

Bramki dla Polski: Bartosz Grabiński, Wiktor Staniszewski, Piotr Kędzior (po 2), Aleksander Pyrek, Jakub Błoch

Polska – Wielka Brytania   16:10 (4:2, 4:2, 4:0, 4:6)

Bramki dla Polski: Bartosz Grabiński, Wiktor Staniszewski, Piotr Kędzior (po 3), Aleksander Pyrek, Jakub Błoch (po 2), Oliwier Bańkowski, Kamil Greif, Paweł Broniecki