Dziesięć medali juniorów w Belgradzie

Reprezentacja Polski juniorów zajęła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej pływackiego wielomeczu, który odbył się w Belgradzie. Nasi zawodnicy w trakcie dwóch dni rywalizacji stawali na podium dziesięć razy. Złote medale trafiły do Wiktorii Gracjasz oraz sztafet 4x100 m stylem dowolnym chłopców i 4x100 m stylem zmiennym dziewcząt.

W stolicy Serbii wystartowali chłopcy urodzeni w 2007 i 2008 roku, a także dziewczęta z roczników 2008 i 2009. Wśród 16 europejskich ekip znalazła się też 17-osobowa kadra biało-czerwonych, którzy od samego początku zawodów plasowali się w ścisłej czołówce klasyfikacji punktowej.

Już w pierwszej konkurencji całych zawodów cieszyliśmy się ze złota. Na dystansie 100 m stylem dowolnym znakomicie zaprezentowała się Wiktoria Gracjasz. Zawodniczka Jasienia Sucha Beskidzka uzyskała rezultat 57.81, wyprzedzając najgroźniejsze rywalki o prawie sekundę. Jeszcze w tym samym bloku podopieczna Łukasza Miklusiaka ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium – tym razem w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Złoto wywalczyła wspólnie z Aleksandrą Prasał, Weroniką Lesiak i Alicją Rodziewicz (4:22.73).

Gracjasz była też w Belgradzie najszybsza na 200 m stylem dowolnym. Cztery długości basenu pokonała w 2:05.98.

Dwa indywidualne medale wywalczyła jeszcze Rodziewicz. Reprezentantka Nawy Skierniewice najpierw zajęła 2. pozycję na 100 m stylem motylkowym, poprawiając przy okazji rekord życiowy (1:03.24). Następnego dnia stoczyła zaciętą walkę z Antonią Rakopoulou na dwukrotnie dłuższym dystansie. Ostatecznie Greczynka zachowała więcej sił na finisz i zawodniczka Marcina Sarny została sklasyfikowana tuż za nią (z czasem 2:20.22), a na jej szyi zawisło srebro.

Z miejsc na podium i nowych życiówek cieszyli się też nasi juniorzy. Jan Gajda z Trójki Łódź był 2. na 200 m stylem motylkowym (2:06.60), wyprzedzając Atillę Polstera ze Szwajcarii o jedną setną sekundy. Z kolei brązowe krążki zdobyli Grzegorz Czogała (G-8 Bielany Warszawa) na 100 m stylem klasycznym (1:05.84) i Michał Gnaczyński z MKP Szczecin na 1500 m stylem dowolnym (16:10.97).

Warto też wspomnieć, że najbardziej wartościowym wynikiem wśród biało-czerwonych popisał się Przemysław Pietroń. Zawodnik AZS UMCS Lublin na 100 m stylem dowolnym uzyskał czas 52.15 (727 pkt FINA). Taki rezultat nie wystarczył jednak do znalezienia się w czołowej trójce. Pietroń zajął 5. lokatę, a do podium zabrakło mu zaledwie trzynastu setnych sekundy.

Zmagania rozpoczęliśmy od złota i na złotym medalu zakończyliśmy. W ostatniej konkurencji wielomeczu – rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym – najlepszy czas uzyskali Jakub Jabłoński, Przemysław Pietroń, Erik Major i Oskar Ślesik. Chwilę przed nimi, w 1. serii, szybko popłynęli Serbowie, jednak nasi zawodnicy spisali się jeszcze lepiej. Wynik 3:29.75 pozwolił im wyprzedzić zawodników z Bałkanów o 74 setne sekundy.

W klasyfikacji generalnej biało-czerwoni zgromadzili łącznie 235 punktów. Przed nimi znaleźli się tylko Grecy (263 pkt) i Turcy (252 pkt).

Medale reprezentantów Polski w Belgradzie:
Złote (4):
Wiktoria Gracjasz (100 m stylem dowolnym)
Wiktoria Gracjasz (200 m stylem dowolnym)
Jakub Jabłoński, Przemysław Pietroń, Erik Major, Oskar Ślesik (4x100 m stylem dowolnym)
Aleksandra Prasał, Weronika Lesiak, Alicja Rodziewicz, Wiktoria Gracjasz (4x100 m stylem zmiennym)

Srebrne (4):
Alicja Rodziewicz (100 m stylem motylkowym)
Alicja Rodziewicz (200 m stylem motylkowym)
Jan Gajda (200 m stylem motylkowym)
Oskar Ślesik, Grzegorz Czogała, Bartosz Wieraszka, Przemysław Pietroń (4x100 m stylem zmiennym)