Euro Meet: Kolejne trzy medale. Zwycięstwo Sztandery, minimum Bernat
Euro Meet: Kolejne trzy medale. Zwycięstwo Sztandery, minimum Bernat
Polscy pływacy wywalczyli kolejne trzy medale na zakończenie Euro Meet w Luksemburgu. Najszybsza na 100 m stylem klasycznym okazała się Dominika Sztandera, natomiast Laura Bernat do srebra na 200 m stylem grzbietowym dołożyła minimum na mistrzostwa Europy w Paryżu.

Sztandera stoczyła bardzo ciekawą walkę o zwycięstwo z czterema innymi zawodniczkami: Karą Hanlon, Anną Morgan, Tes Schouten i Leną Ludwig. Całą piątkę na mecie dzieliły jedynie dwadzieścia dwie setne sekundy, a różnica pomiędzy Polką i Hanlon wyniosła zaledwie setną sekundy. To nasza żabkarka okazała się jednak najszybsza. Cały dystans pokonała w 1:08.07.
W finale A wystartowała też druga z naszych reprezentantek, Barbara Mazurkiewicz. Zawodniczka AZS UW w eliminacjach była jedenasta, ale po wycofaniu Theodory Taylor z Walii wskoczyła do najlepszej dziesiątki i w mocno obsadzonej konkurencji zajęła ostatecznie siódmą lokatę. Po południu dwie długości basenu przepłynęła w 1:09.31.
Swój drugi medal w Luksemburgu wywalczyła Laura Bernat. Reprezentantka AZS UW tym razem cieszyła się ze srebra w swojej koronnej konkurencji: 200 m stylem grzbietowym. Od początku wyścigu finałowego płynęła szybko i na pierwszym nawrocie była nawet na prowadzeniu. Później nieznacznie wyprzedziła ją Lou-Anne Guiton z Francji. Obie urwały się reszcie stawki i w takiej kolejności dopłynęły do mety. Bernat zanotowała wynik 2:11.53, bardzo pewnie wypełniając minimum na sierpniowy czempionat Starego Kontynentu na długim basenie.
Niewiele do podium zabrakło tym razem Kornelii Fiedkiewicz. Na dystansie 100 m stylem dowolnym była czwarta, osiągając wynik 55.65. Trzecia na mecie Leah Tigert z Kanady była szybsza od pływaczki Juvenii Wrocław tylko o dwanaście setnych sekundy. Wygrała wspomniana wcześniej siedemnastoletnia Theodora Taylor (54.85), natomiast dziesiąta w finale A była kolejna Polka – Zuzanna Famulok (56.80). W eliminacjach zaprezentowała się jeszcze Varvara Hlushchenko. Triumfatorka sobotnich zmagań na 50 m stylem grzbietowym tym razem była czterdziesta szósta.
W tej samej konkurencji wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył za to Mateusz Chowaniec, który w niedzielę dwukrotnie łamał barierę pięćdziesięciu sekund. W finale zawodnik AZS AWF Katowice zaprezentował się z dobrej strony i zanotował rezultat 49.19. Finiszował tylko trzy setne sekundy za Brytyjczykiem Gabrielem Shepherdem, w pokonanym polu zostawiając między innymi brązowego medalistę mistrzostw Europy w Lublinie na 50 m stylem grzbietowym, Francesco Lazzariego. Na najwyższym stopniu podium stanął inny reprezentant Italii, Carlos D’Ambrosio (48.36).
Siódmy w finale A był klubowy kolega Chowańca, Jakub Majerski. Dwudziestopięciolatek uzyskał piąty czas w karierze (49.78).
Eliminacje na tym dystansie były też okazją do sprawdzenia się dla innych polskich pływaków. Na starcie sesji porannej pojawili się jeszcze kolejni zawodnicy AZS AWF Katowice: Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Michał Pruszyński oraz Aleksander Sienkiewicz, a także Adrian Jaśkiewicz z AZS UW, który wynikiem 51.70 poprawił rekord życiowy.
Dwóch naszych pływaków wystartowało w niedzielę na 100 m stylem klasycznym. Zarówno Dawid Wiekiera, jak i Jan Kałusowski zakwalifikowali się do finału B ostatniej żabkarskiej konkurencji podczas Euro Meet, a po południu Wiekiera okazał się najlepszy w walce o jedenaste miejsce. Przedstawiciel AZS KU Politechniki Opolskiej zanotował czas 1:01.90 i o dwadzieścia cztery setne wyprzedził Stepana Babenkę z Ukrainy. Kałusowski został sklasyfikowany na 19. pozycji. Zawodnik Trójki Łódź rano uzyskał rezultat 1:02.37, którego nie poprawił już w finałowym wyścigu (cały dystans przepłynął w 1:03.46).
W trakcie trzech dni prestiżowych zawodów w Luksemburgu biało-czerwoni dziewięciokrotnie stawali na podium. Wywalczyli łącznie dwa złote, pięć srebrnych i dwa brązowe medale.
Medale Polaków w Euro Meet 2026:
Złoto:
Varvara Hlushchenko (50 m stylem grzbietowym)
Dominika Sztandera (100 m stylem klasycznym)
Srebro:
Kornelia Fiedkiewicz (50 m stylem dowolnym)
Kornelia Fiedkiewicz (50 m stylem motylkowym)
Laura Bernat (100 m stylem grzbietowym)
Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym)
Adrian Jaśkiewicz (200 m stylem motylkowym)
Brąz:
Mateusz Chowaniec (100 m stylem dowolnym)
Adrian Jaśkiewicz (100 m stylem motylkowym)
Wyniki lepsze od minimów na mistrzostwa Europy:
Kornelia Fiedkiewicz (50 m stylem dowolnym) 25.00
Varvara Hlushchenko (50 m stylem grzbietowym) 28.77
Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym) 2:11.53


