EYOF: 14 finałów i rekord Polski w Bańskiej Bystrzycy

Reprezentanci Polski w trakcie Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 14-krotnie meldowali się w finałowych wyścigach konkurencji pływackich. Z Bańskiej Bystrzycy wrócili też z rekordem kraju w sztafecie dziewcząt na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

Najlepszy czas w historii polskiego pływania w kategorii wiekowej 15-latków wywalczyły w ostatniej konkurencji całych zawodów Flawia Kamzol, Anna Bonecka, Alicja Rodziewicz i Wiktoria Gracjasz. Łącznie nasze reprezentantki przepłynęły cały dystans w 4:18.01 i uplasowały się na 4. pozycji. Poprzedni rekord poprawiły o 27 setnych sekundy.

Kamzol tuż za podium znalazła się też w rywalizacji indywidualnej. Reprezentantka UKS SMS Galicji Kraków była 4. na 100 m stylem grzbietowym. W wyścigu finałowym zanotowała czas 1:03.92 (a jeszcze szybsza była w półfinale: 1:03.46). Ostatecznie do medalu zabrakło jej tylko 54 setnych sekundy.

Zawodniczka z Krakowa wystąpiła jeszcze w dwóch indywidualnych wyścigach finałowych. Na dwukrotnie dłuższym dystansie w stylu grzbietowym była 7., a na 100 m stylem motylkowym została sklasyfikowana na 6. miejscu.

Najbliżej medalu spośród biało-czerwonych był natomiast Jakub Lenczowski. Reprezentant Feniksa Dębica najpierw okazał się nieznacznie szybszy od Kacpra Maksajdy w wyścigach eliminacyjnych, a później przebojem wdarł się do czołówki tej konkurencji. Finał zakończył na 4. pozycji z czasem 1:05.86 i stratą zaledwie 38 setnych do trzeciego na mecie Andrei Mirona z Włoch.

Zdecydowanie najczęściej, bo aż siedmiokrotnie, Polacy finiszowali w finałach na 5. lokacie. Tak było w przypadku Kajetana Kruckiego (50 m stylem dowolnym), Mikołaja Filipiaka (400 m stylem dowolnym), Jerzego Larysia (1500 m stylem dowolnym), Kacpra Maksajdy (200 m stylem klasycznym), Alicji Rodziewicz (200 m stylem motylkowym) oraz naszych sztafet 4x100 m stylem dowolnym chłopców (w składzie: Jan Brzóska, Błażej Paszkowski, Krucki i Filipiak) i mieszanej (Krucki, Brzóska, Wiktoria Gracjasz, Kamzol).

Filipiak do swojego dorobku dołożył jeszcze 6. miejsce na 1500 m stylem dowolnym oraz 8. na 200 m stylem dowolnym. W finałach indywidualnych pływali także Laryś (7. na 400 m stylem zmiennym) i Gracjasz (7. na 50 m stylem dowolnym).