Historyczny sukces młodej Polki! Michalina Gnacek z brązem ME juniorów młodszych w pływaniu artystycznym

Historyczny sukces młodej Polki! Michalina Gnacek z brązem ME juniorów młodszych w pływaniu artystycznym

Michalina Gnacek zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiego pływania artystycznego. Reprezentantka Polski podczas mistrzostw Europy juniorów młodszych w Atenach zajęła 3. miejsce w rywalizacji solistek. Tym samym wywalczyła dla naszego kraju pierwszy medal tak wielkiej międzynarodowej imprezy w tej dyscyplinie.

Już start w eliminacjach zapowiadał obiecujący wynik. Zawodniczka UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica za swój program dowolny do utworu islandzkiego kompozytora Atliego Orvarssona „The Witch Hunters” otrzymała aż 214.3959 pkt. W klasyfikacji generalnej wyprzedziła ją tylko Daniela Velazquez z Hiszpanii (216.8125 pkt). Były to jedyne zawodniczki, które przekroczyły barierę 200 punktów.

Trenerka urodzonej w 2009 roku Polki, Kseniya Yadlouskaya - która wspólnie z Aleksandrą Filipiuk zajmowała się w stolicy Grecji również całą kadrą biało-czerwonych - miała powody do zadowolenia również po konkurencji figur. W niej Gnacek była 10. z wynikiem 78.7909 pkt. Wyższe oceny zanotowało tylko pięć zawodniczek mających później startować obok naszej zawodniczki w wielkim finale solistek.

Start w konkurencji figur był bardzo istotny, ponieważ uzyskana nota była wliczana również do ostatecznego wyniku całej rywalizacji indywidualnej. Następnego dnia już z samego rana Gnacek przystąpiła do finałowej prezentacji swojego programu. Przed jej występem bardzo dobrze zaprezentowały się Romane Temessek z Francji (306.4104 pkt) i pływająca w barwach gospodarzy Ismini Karavasili z Grecji (302.1502 pkt).

Polka też pokazała się ze świetnej strony. Tym razem za program dowolny otrzymała od sędziów 213.5521 pkt, kończąc zmagania z łącznym wynikiem 292.3430 pkt. Była więc trzecia, a po jej występie do wody miała wskoczyć już tylko zwyciężczyni eliminacji, wspomniana wcześniej Velazquez.

Po kilku minutach stało się jasne, że Hiszpanka nie będzie w stanie powtórzyć swojego osiągnięcia z pierwszego dnia czempionatu. Z oceną 290.5727 pkt uplasowała się tuż za Gnacek. Nasza reprezentantka mogła rozpocząć świętowanie zdobycia brązowego medalu mistrzostw Europy juniorów młodszych.

Nigdy wcześniej polskie pływanie artystyczne nie miało medalu tak ważnych zawodów międzynarodowych. Gnacek po zajęciu 12. miejsca w finale ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów młodszych zrobiła duży postęp i pokazała, że ciężka praca przynosi fantastyczne efekty.

fot. European Aquatics / Dimitris Mantzouranis