Historyczny sukces! Piotr Woźniak wicemistrzem świata juniorów!

Reprezentanci Polski spisali się znakomicie podczas pierwszego dnia mistrzostw świata juniorów w pływaniu na wodach otwartych, które odbywają się we włoskim Alghero. W wyścigu na dystansie 10 km (kategoria 18-19 lat) Piotr Woźniak wywalczył srebrny medal, a Bartosz Kapała zajął 5. pozycję.

Inauguracyjny wyścig całych zawodów miał się rozpocząć w czwartkowy poranek, ale organizatorzy postanowili przesunąć start rywalizacji z 9:00 na 13:00. Wszystko z powodu szkód wyrządzonych przez burzę, która przeszła nad Alghero w nocy.

W rywalizacji wzięło udział ostatecznie 46 zawodników. Wśród nich od samego początku nieźle radzili sobie reprezentanci Kormorana Olsztyn. Woźniak i Kapała walczyli o utrzymanie się w czołowej grupie i robili to skutecznie. Na półmetku zajmowali odpowiednio 6. i 19. lokatę z niewielką stratą do lidera, Paulo Strehlke Delgado – Meksykanina, który na igrzyskach w Paryżu zajął znakomite 12. miejsce.

Na czwartej rundzie doszło do ataku niewielkiej grupki zawodników. Obok Strehlke reszcie stawki urwali się Sacha Velly z Francji, Vincenzo Caso z Włoch oraz Hunor Kovacs-Seres z Węgier. Cała czwórka systematycznie powiększała przewagę nad rywalami i wydawało się, że to właśnie pomiędzy nimi rozegra się walka o medale.

Na taki przebieg wydarzeń nie pozwolili właśnie Polacy. Na piątej pętli do kontrataku rzucił się Kapała. Tuż za nim trzymał się jego klubowy kolega. Podopieczni Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej nie odpuszczali do ostatnich metrów, a fantastycznym finiszem popisał się Woźniak. Urodzony w 2005 roku zawodnik odrobił ponad 20 sekund straty do Włocha, Meksykanina i Węgra. Rzutem na taśmę wyprzedził Caso i wywalczył srebro! Poza jego zasięgiem – tak jak kilka tygodni temu na mistrzostwach Europy juniorów w Wiedniu - był tylko rewelacyjny Velly. O rok młodszy Kapała finiszował na 5. pozycji.

Tym samym Woźniak wywalczył pierwszy w historii medal imprezy tej rangi dla naszego kraju. Dla obu biało-czerwonych to nie koniec zmagań w Alghero. W sobotę czeka ich jeszcze sprint eliminacyjny – konkurencja, która zadebiutuje w programie czempionatu.

Wyniki rywalizacji juniorów (18-19 lat):
1. Sacha Velly (Francja)   1:59:44.20
2. Piotr Woźniak (Polska)   2:00:13.60
3. Vincenzo Caso (Włochy)   2:00:15.80
4. Paulo Strehlke (Meksyk)   2:00:43.70
5. Bartosz Kapała (Polska)   2:01:17.10

Chwilę po wyścigu mężczyzn, do rywalizacji ruszyły panie. Najlepszą juniorką w kategorii 18-19 lat okazała się Claire Stuhlmacher z USA, która dystans 10 km pokonała w 2:09:15.90. Na podium razem z nią stanęły Chiara Sanzullo z Włoch i Georgia Makri z Grecji.

Wyniki rywalizacji juniorek (18-19 lat):
1. Claire Stuhlmacher (USA)   2:09:15.90
2. Chiara Sanzullo (Włochy)   2:09:16.20
3. Georgia Makri (Grecja)   2:09:16.60

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do niedzieli. Już w piątek na starcie staną kolejni Polacy. Na dystansie 5 km wśród dziewcząt wystąpi Iga Polak, a wśród chłopców Fabian Janiszewski i Mieszko Nowacki. Z kolei na 7.5 km popłyną Oliwier Ponieważ i Bartosz Tarczyński.