Kolejne dobre występy Polaków. Iga Polak i Fabian Janiszewski w pierwszej dziesiątce MŚJ

Po bardzo udanym pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów w pływaniu na wodach otwartych, podczas którego Piotr Woźniak zdobył srebro w kategorii 18-19 lat, z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne wyścigi w Alghero. W piątek rywalizowali młodsi zawodnicy. Najwyżej uplasowali się Iga Polak i Fabian Janiszewski.

Nasza jedyna reprezentantka startująca u wybrzeża Sardynii zaprezentowała się wśród 14- i 15-latek na dystansie 5 km. Zawodniczka Unii Oświęcim długo płynęła w drugiej dziesiątce, ale swoje wielkie możliwości pokazała na ostatniej części trasy. Trzecią rundę o długości 1666 m pokonała w świetnym tempie, dzięki czemu przesunęła się na znakomite 5. miejsce. Tak wysoko w historii mistrzostw świata juniorów nie była jeszcze żadna Polka.
Zmagania wygrała Amerykanka Brinkleigh Hansen, która wyprzedziła Annę Bartalos z Węgier i Mahilę Spennato z Włoch. Polak straciła do triumfatorki wyścigu niespełna półtorej minuty.

Wyniki rywalizacji na 5 km dziewcząt (14-15 lat):

1. Brinkleigh Hansen (USA)   1:03:05.3

2. Anna Bartalos (Węgry)   1:03:09.5

3. Mahila Spennato (Włochy)   1:03:14.8
…
5. Iga Polak (Polska)   1:04:32.8

Wśród chłopców wysoko uplasował się Fabian Janiszewski. Pływak UKS 190 Łódź od początku wyścigu trzymał się ścisłej czołówki i dotarł do mety w dziewięcioosobowej grupie walczącej o siódmą lokatę. W tej rywalizacji od naszego reprezentanta szybsi byli tylko Armando Diaz z Meksyku i Berkin Avci z Turcji. Janiszewski został zatem sklasyfikowany na 9. miejscu (1:00:19.2).

W licznym peletonie długo płynął też Mieszko Nowacki. Zawodnik AZS UMCS Lublin ostatecznie był 17. z czasem 1:01:02.2. Wygrał Niemiec Jonas Lieschke. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów zachował najwięcej sił na finisz i wyraźnie wyprzedził Balinta Kreisza z Węgier oraz Konstantinosa Chourdakisa z Grecji.

17. Mieszko Nowacki (Polska)   1:01:02.2

Chwilę po rywalizacji na 5 km do wody wskoczyli 16- i 17-latkowie, których czekała batalia na dystansie 7.5 km. W 49-osobowej stawce pojawiło się dwóch Polaków: Oliwier Ponieważ z AZS UMCS Lublin oraz Bartosz Tarczyński z UKS 190 Łódź. W zaciętej rywalizacji, która zakończyła się między innymi dyskwalifikacją aż trzech zawodników, najlepiej poradził sobie Emir Albayrak. Turek, który w sierpniu startował na igrzyskach w Paryżu, prowadził przez niemal cały wyścig, ale na mecie musiał stoczyć zaciętą walkę ze świetnie finiszującym Davide Grossim. Ostatecznie wyprzedził Włocha o dwie dziesiąte sekundy. Na podium stanął też jego rodak, Atakan Ercan.
W pierwszej części wyścigu obaj biało-czerwoni płynęli w drugiej dziesiątce. Później trudy rywalizacji lepiej wytrzymał Ponieważ, który ostatecznie uplasował się na 12. pozycji. Całą trasę przepłynął w godzinę, 20 minut i 28 sekund, tracąc do zwycięzcy niespełna dwie minuty. Tarczyński był 27. z wynikiem 1:25:43.

27. Bartosz Tarczyński (Polska)   1:25:43.0

W rywalizacji dziewcząt na tym samym dystansie triumfowała utytułowana, bardzo dobrze radząca sobie również na pływalni Claire Weinstein. Młoda Amerykanka na mecie piątkowego wyścigu okazała się nieznacznie szybsza Clary Martinez z Hiszpanii oraz Nepsugar Nagy z Węgier.

Wyniki rywalizacji na 7.5 km dziewcząt (16-17 lat):

1. Clarie Weinstein (USA)   1:25:43.3

2. Clara Martinez (Hiszpania)   1:25:46.0

3. Napsugar Nagy (Węgry)   1:25:49.6

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do niedzieli, natomiast w sobotę czekają nas ostatnie starty biało-czerwonych. Iga Polak, Bartosz Kapała i Piotr Woźniak wystąpią w nowej konkurencji, debiutującej w programie zawodów – 3 km knockout sprint.