Kolejny triumf Wasick w USA!

Katarzyna Wasick kontynuuje udane starty w 2024 roku. W ostatnich dniach okazała się najlepsza na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas zawodów TYR Pro Swim Series, które odbyły się w San Antonio. Z kolei w zmaganiach grzbiecistów wysoko sklasyfikowany został Kacper Stokowski.

Wasick rozpoczęła rywalizację od występu na 100 m stylem dowolnym. W eliminacjach uplasowała się na 10. miejscu z wynikiem 55.07 i awansowała do finału B. Popołudniowy wyścig zakończyła na 4. pozycji, poprawiając rezultat z sesji porannej (55.03).

Po dniu przerwy czekał ją jeszcze start na 50 m stylem dowolnym. Brązowa medalistka niedawnych mistrzostw świata w Dosze w swojej koronnej konkurencji spisała się świetnie. Najpierw bez problemów weszła do najlepszej ósemki (rezultat 24.49 dał jej 4. lokatę), a później triumfowała w wielkim finale. Jedną długość basenu przepłynęła w 24.20, wyprzedzając Abbey Weitzeil (24.27) i Gretchen Walsh (24.29).

Po udanych mistrzostwach NCAA w San Antonio pojawił się też Kacper Stokowski. Reprezentant AZS UMCS Lublin, który w marcu w barwach NC State został wicemistrzem amerykańskiej ligi uczelnianej na 100 jardów stylem grzbietowym, tym razem spróbował sił w tej konkurencji na długim basenie. W eliminacjach był drugi z czasem 54.37. Kilka godzin później popłynął nieznacznie wolniej (54.70), co wystarczyło do zajęcia 3. lokaty. Wygrał Węgier Hubert Kos (53.08) przed Justinem Ressem z USA (54.36).

W Teksasie zaprezentowały się jeszcze między innymi studiujące na co dzień w USA Adrianna Szwabińska i Aleksandra Węgrzynowska oraz urodzona za oceanem Julia Woźniak. Ta ostatnia w indywidualnej próbie na 50 m stylem dowolnym zanotowała nowy rekord życiowy (25.54), a w eliminacjach popłynęła o ćwierć sekundy wolniej i finiszowała na 33. miejscu. Z życiówki cieszyła się też na dwukrotnie dłuższym dystansie (57.68).

W tych samych konkurencjach wystartowała również Szwabińska. W rywalizacji sprinterek zawodniczka Torpedy Oleśnica pierwszy raz złamała barierę 26 sekund (25.97) i była 37., natomiast na 100 metrów uzyskała wynik 57.95, co dało jej 80. lokatę.

Aż czterokrotnie na słupku startowym stawała Węgrzynowska. Najwyżej sklasyfikowana – na 37. pozycji – została na 400 m stylem zmiennym (5:05.58). Pływaczka Śląska Wrocław wystąpiła jeszcze na 200 i 400 m stylem dowolnym (2:07.88; 4:35.44) oraz na 200 m stylem motylkowym (2:20.98).