Liga SMS: Ostatnia konkurencja zadecydowała o zwycięstwie!

Niepowtarzalna atmosfera, głośny doping i emocje do samego końca towarzyszyły pierwszej rundzie Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego, która odbyła się w Krakowie. Ostatecznie najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej zgromadził SMS Warszawa Bielany, wyprzedzając o zaledwie jeden punkt SMS Lublin.

Walkę o triumf na pływalni krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego rozstrzygnęły dopiero kończące zawody wyścigi sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Najpierw zmagania dziewcząt wygrały Natalia Janiszewska, Zofia Sobczak, Waleria Bubnowicz i Barbara Walczak. Zawodniczki SMS Warszawa Bielany uzyskały czas 4:11.82 i wyprzedziły SMS Kraków. Na trzecim miejscu znalazły się pływaczki SMS Lublin. To oznaczało, że ekipa z Bielan potrzebowała jeszcze zwycięstwa w rywalizacji chłopców.

Tak też się stało. Po ciekawej walce z lubelską drużyną Bartosz Brzozowski, Grzegorz Czogała, Mateusz Falarz i Dawid Malik sięgnęli po pierwsze miejsce z wynikiem 3:40.75. SMS Lublin stracił niespełna dwie sekundy i zajął drugą lokatę. W ostatniej chwili doszło więc do zamiany miejsc w klasyfikacji punktowej. Stołeczni pływacy o jedno „oczko” wyprzedzili lublinian i to oni będą w lepszej pozycji przed drugą rundą zmagań, która odbędzie się wiosną na długiej pływalni.

Wcześniej zawodnicy z Bielan cieszyli się między innymi ze zwycięstw żeńskich sztafet 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym. W prestiżowym starciu drużyn mieszanych na dystansie 8x50 m stylem dowolnym też to właśnie reprezentanci stołecznej szkoły okazali się wyraźnie najlepsi. Natomiast indywidualne zwycięstwa zanotowali Aleksander Styś na 50 m stylem grzbietowym, Mateusz Falarz na 50 m stylem motylkowym, Zofia Sobczak na 50 i 100 m stylem klasycznym oraz Barbara Walczak na 200 m stylem dowolnym. Ta ostatnia w klasyfikacji końcowej zajęła jednak 2. miejsce. Przed nią znalazła się jej koleżanka z drużyny – Laura Bernat, która nie mogła wziąć udziału w zawodach, ponieważ przebywa z kadrą narodową na zgrupowaniu w Sierra Nevada. Zgodnie z regulaminem przy ustalaniu kolejności wzięto więc pod uwagę jej czas zgłoszenia do tej konkurencji.

Pływacy z Lublina przez całą rundę robili, co mogli, by do ostatnich chwil liczyć się w walce o triumf w zespołowym zestawieniu. Ze zwycięstw na poszczególnych dystansach cieszyli się aż jedenastokrotnie. Trzy razy za sprawą Klary Kowalskiej, która zdominowała rywalizację na 400 i 800 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem motylkowym. Cenne punkty dołożyły też męskie sztafety 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym. Do tego po dwa zwycięstwa zapewnili swojej drużynie Przemysław Pietroń (50 i 100 m stylem dowolnym) oraz Mikołaj Popiel (200 i 400 m stylem zmiennym), a po jednym dołożyli Jakub Rynkiewicz (400 m stylem dowolnym) i Gabriela Król (50 m stylem grzbietowym).

Najbardziej wartościowy wynik całych zawodów padł jednak na 1500 m stylem dowolnym. Jego autorem okazał się uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie, Bartosz Kapała. Siedemnastolatek zaprezentował znakomitą dyspozycję i pierwszy raz w swoim życiu złamał na tym dystansie barierę 15 minut. Uzyskał czas 14:57.04, wyprzedzając Piotra Woźniaka (15:12.20) i Jakuba Rynkiewicza (15:25.53).

Wśród dziewcząt formą imponowała natomiast Flawia Kamzol. Trenująca na co dzień w Wielkiej Brytanii zawodniczka SMS Kraków zajmowała 1. miejsce aż czterokrotnie i za każdym razem notowała bardzo dobry rezultat: na 50 m stylem dowolnym (25.22), 100 m stylem dowolnym (55.56), 50 m stylem motylkowym (26.73) i 100 m stylem motylkowym (59.90). Jej koleżanka z drużyny – Julia Smurzyńska – była z kolei najszybsza na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym, ale w klasyfikacji generalnej tych konkurencji uplasowała się za Bernat.

W Krakowie sporą liczbą sukcesów mogli się też pochwalić zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego. Swoje zwycięstwa odnotowali Zuzanna Kamińska na 200 m stylem klasycznym, Kajetan Radkiewicz na 200 m stylem dowolnym, Filip Suchański na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz Bartosz Michta na 100 i 200 m stylem motylkowym.

Powody do zadowolenia miał również Bartosz Loter z SMS Oświęcim, który był jedynym zawodnikiem mogącym się pochwalić potrójną koroną w jednym stylu. Reprezentant Polski na tegorocznych mistrzostwach Europy juniorów był nie do zatrzymania w wyścigach żabkarzy na 50, 100 i 200 metrów.

Komplet punktów za zwycięstwo zgarnęła jeszcze Oliwia Glińska (SMS Zielona Góra). Szesnastolatka okazała się bezkonkurencyjna na 400 m stylem zmiennym.

W dwudniowej rywalizacji wzięło udział czternaście Szkół Mistrzostwa Sportowego z całego kraju. Na podium, za drużynami z Bielan i z Lublina, znaleźli się zawodnicy SMS Kraków, którzy o 55 punktów wyprzedzili SMS Oświęcim. W ścisłej czołówce – 83 punkty za krakowianami - znalazła się jeszcze druga drużyna ze stolicy, SMS Warszawa Konwiktorska, a barierę 1000 punktów przekroczyły jeszcze szkoły z Ostrowca, Szczecina, Gdańska i Wrocławia.

Czołówka klasyfikacji I rundy Ligi SMS w Krakowie:
1. SMS Warszawa Bielany   1879 pkt
2. SMS Lublin   1878 pkt
3. SMS Kraków   1575 pkt
4. SMS Oświęcim   1520 pkt
5. SMS Warszawa Konwiktorska   1492 pkt
6. SMS Ostrowiec Świętokrzyski   1360 pkt