Łukaszewicz w półfinale! Fantastyczny dzień polskich skoków do wody

Łukaszewicz w półfinale! Fantastyczny dzień polskich skoków do wody

Robert Łukaszewicz był jedynym Polakiem, który przystąpił do rywalizacji podczas ósmego dnia mistrzostw świata w skokach do wody. Reprezentant Stali Rzeszów w eliminacjach konkursu rozgrywanego na 10-metrowej wieży wypadł znakomicie, uzyskując bezpośredni awans do 18-osobowego półfinału.


Podopieczny Borysa Rozenberga i Andrzeja Kozdrańskiego imponował świetną formą od pierwszych skoków. Na półmetku był nawet dwunasty. Gorzej oceniona próba w czwartej kolejce spowodowała jednak spadek na dalszą lokatę. Na szczęście, urodzony w 2001 roku Łukaszewicz szybko opanował nerwową sytuację. W przedostatniej kolejce wykonał efektowne dwa i pół salta w tył z półtorej śruby, dzięki czemu otrzymał od sędziów aż 72 punkty i znów przybliżył się do awansu. Przypieczętował go prezentując trzy i pół salta Auerbacha. Ostatecznie pozwoliło mu to uplasować się na 15. pozycji – premiowanej awansem.

To dla polskich skoków do wody wyjątkowe wydarzenie. Po trzydziestu latach doczekaliśmy się bowiem reprezentanta, który w indywidualnej konkurencji olimpijskiej zameldowałby się w najlepszej dwudziestce mistrzostw świata. Ostatnim, który mógł się pochwalić takim osiągnięciem był Grzegorz Kozdrański. Aktualny trener kadry narodowej juniorów w trakcie czempionatu globu w 1994 roku zajął 15. miejsce – również skacząc z wieży.

Zmagania w Dosze są kwalifikacjami na igrzyska w Paryżu. Bilety do stolicy Francji otrzymują jednak tylko finaliści poszczególnych konkurencji indywidualnych. Niewykorzystane miejsca zostaną relokowane w późniejszym terminie przez World Aquatics.
Eliminacje wygrał Chińczyk Yuan Cao, który wyprzedził swojego rodaka, Hao Yanga. Na trzecim miejscu znalazł się Noah Williams z Wielkiej Brytanii.

Sobotni półfinał z udziałem naszego zawodnika rozpocznie się o 8:00 polskiego czasu, a ewentualny finał o 16:30. Ostatniego dnia imprezy odbędzie się jeszcze walka o medale w skokach synchronicznych duetów mieszanych na trampolinie 3 m. Wśród siedemnastu zgłoszonych par znaleźli się też nasi zawodnicy. W konkursie, który zaplanowano na 13:30, wezmą udział Aleksandra Błażowska i Kacper Lesiak.

Starty Polaków w stolicy Kataru wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A., PKP Cargo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mistrzostwa świata w sportach wodnych potrwają do 18 lutego. Biało-czerwoni zaprezentują się jeszcze w pływaniu. Początek ich zmagań w niedzielny poranek.