ME Masters: Grad medali. Szyszkowska, Znachowski i Formas mistrzami Europy!

Reprezentanci Polski startujący w pływackich mistrzostwach Europy Masters nie zwalniają tempa i regularnie powiększają dorobek medalowy. W piątek stawali na podium aż dwanaście razy. W swoich kategoriach wiekowych zwyciężali Karolina Szyszkowska, Arkadiusz Znachowski oraz Sławomir Formas.

Pięć startów i pięć medali – to bilans porannych zmagań w Foro Italico w wykonaniu reprezentantek naszego kraju. Najlepiej w starciu z rywalkami poradziła sobie Szyszkowska. Zawodniczka Water Squad okazała się najlepsza na 50 m stylem klasycznym w kategorii 25-29 lat. Uzyskała czas 35.17, gorszy o zaledwie pięć setnych od rekordu Polski Masters.

W tej samej konkurencji brązowe krążki zawisły na szyjach Sabiny Sikory z Jasienia Sucha Beskidzka (36.77 w kategorii 35-39 lat) oraz Marioli Kuliś. Zawodniczka Korony Masters Kraków wynikiem 39.10 poprawiła rekord kraju w kategorii wiekowej 55-59 lat.

Z kolei na 200 m stylem motylkowym srebro do swojej kolekcji dołożyła Ewa Gawlik-Bucar z Gdynia Masters (4:31.50 w kategorii 75-79 lat), a brąz wywalczyła kolejna reprezentantka krakowskiej Korony, Agnieszka Macierzewska (3:22.41 w kategorii 60-64 lata). Obie cieszyły się nie tylko z medali na wymagającym dystansie, ale też z najlepszych czasów w historii polskiego pływania w ich grupach wiekowych.

Po południu nasze zawodniczki już na podium nie stanęły, ale Kuliś dopisała do listy swoich osiągnięć kolejny rekord kraju. Dystans 50 m stylem dowolnym pokonała w 31.07, co dało jej 5. lokatę.

W rywalizacji mężczyzn Znachowski i Formas, podobnie jak Szyszkowska, zwyciężali na 50 m stylem klasycznym. Co więcej, Znachowski został pierwszym Polakiem, który w grupie 40-44 lata złamał barierę 30 sekund (29.96). Pływak Wodnika Katowice na podium stanął wspólnie z Marcinem Szymkowiakiem, który był 3. (30.57).

Natomiast Formas w kategorii 50-54 lata także przepłynął jedną długość basenu w rekordowym tempie. Złoto dał mu czas 31.04.

W zmaganiach żabkarzy medale odebrali jeszcze Józef Klukowski (na mecie był 3. z czasem 40.53, czyli nowym rekordem Polski w kategorii 75-79 lat) oraz Michał Perl, który zajął 2. miejsce w kategorii 25-29 l.. Reprezentant Delfina Legionowo tego samego dnia był również 4. na 50 m stylem dowolnym z historycznym osiągnieciem: 23.90.

Srebro na 100 m stylem grzbietowym dorzucił Rafał Skośkiewicz (55-59 lat), a brąz na 50 m stylem dowolnym zapewnił sobie Maciej Szymański. Zawodnik Warsaw Masters Team wyrównał najlepszy czas w historii naszego kraju w grupie 40-44 lata (25.08).

Rekordy Polski poprawili też inni zawodnicy, którzy akurat medalu nie zdobyli. Na 50 m stylem klasycznym historycznymi osiągnięciami popisali się Romuald Kozłowski (34.37 i 7. miejsce w grupie 55-59 l.) oraz Jacek Kaczyński (4. w kategorii 35-39 l.; 24.75).

Zawody w Rzymie nieuchronnie zbliżają się do końca. Na sobotę organizatorzy przewidzieli jedynie zmagania sztafet, a mistrzostwa Europy zakończą się niedzielnymi wyścigami na 100 m stylem dowolnym.