ME w pływaniu: Awans za awansem! Troje Polaków finałach [WIDEO]

ME w pływaniu: Awans za awansem! Troje Polaków finałach [WIDEO]

Aleksandra Polańska, Jakub Majerski i Dawid Wiekiera awansowali do wyścigów finałowych podczas trzeciego dnia pływackich mistrzostw Europy. Wydarzeniem soboty dla naszej reprezentacji był również finał 50 m stylem motylkowym kobiet z udziałem dwóch Polek.

Tym razem w zmaganiach sprinterek lepiej poradziła sobie Paulina Peda. Wyścig finałowy zakończyła na 6. pozycji, ponownie poprawiając rekord życiowy (26.01). Siódma była Anna Dowgiert, która nie zdołała już poprawić swojego czasu z piątkowego popołudnia. Jedną długość basenu zawodniczka Warty Poznań przepłynęła w 26.35. Złoto na 50 m stylem motylkowym wywalczyła faworytka, Sarah Sjoestroem ze Szwecji, która złamała barierę 25 sekund (24.96).

– „Dziobiemy” ten wynik i cały czas robimy małe kroczki do przodu. To dobry sygnał. Cieszę się, że poprawiłam elementy, które nie wyszły w półfinałach: skok i pierwsze 15 metrów. To konkurencja, która miała mnie przygotować do startu głównego na 100 m stylem grzbietowym, więc jestem szczęśliwa, że tak to się skończyło. To mój rekord życiowy, ale też najlepszy wynik w Polsce w tym sezonie i drugi w ogóle – wspomniała Peda.

Zawodniczka AZS AWF Katowice miała dziś również wystąpić w eliminacjach 50 m stylem grzbietowym, ale nie pojawiła się na starcie. – Wczorajszy maraton odbił się na moim zdrowiu. Po ciężkiej, nieprzespanej nocy uznaliśmy, że w takim stanie lepiej nie startować. Uważam, że to była słuszna decyzja, patrząc na to jak popłynęłam w finale, ale miałam „moralniaka”, że nie wystartowałam. To jest jednak mój styl, do którego trenowałam  – opowiadała. Pod jej nieobecność jedyną Polką w tej konkurencji była Laura Bernat, która w eliminacjach zajęła 34. miejsce.

Nasi reprezentanci, których w Rzymie wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firma Arena, notowali też obiecujące wyniki w walce o wejście do wyścigów finałowych. Dawid Wiekiera pierwsze dwa etapy rywalizacji na dystansie 200 m stylem klasycznym przebrnął bez najmniejszych problemów. Zarówno w eliminacjach, jak i w półfinałach swojej koronnej konkurencji meldował się w ścisłej czołówce. Do najlepszej ósemki wszedł z 4. rezultatem (2:10.60). Szybciej w swojej karierze popłynął tylko raz – gdy w kwietniu tego roku poprawiał w Lublinie rekord Polski.

– Finał to będzie zupełnie inna rywalizacja, pływanie po miejsce, a nie po czas. Nie wiem jak to się potoczy. Mam nadzieję, że na moją korzyść, ale nie ma co gdybać – mówił żabkarz trenujący na co dzień pod okiem Marka Mroza. – Po południu pływa mi się dużo lepiej, a jutro rano pierwszy raz na tych zawodach odpocznę, więc jestem pozytywnie nastawiony – dodał.

Z kolei Majerski powalczy o medal na 100 m stylem motylkowym. Naszego delfinistę w półfinałach wyprzedzili tylko Węgier Kristof Milak, Szwajcar Noe Ponti i Holender Nyls Korstanje. Reprezentant AZS AWF Katowice zajął 4. miejsce, uzyskując czas 51.56.

– Ten występ był dużo lepszy niż eliminacyjny. Lepiej się czułem i lepiej popłynąłem. W czołówce było ciasno. Zawodnicy od 3. do 8. miejsca zmieścili się w kilku dziesiątych sekundy, to była niewielka różnica. Co będzie decydować w finale? Ciężko powiedzieć. Chyba tylko nastawienie, bo każdy jest super przygotowany i walczy o swoje – podsumował Majerski.

Poza finałem znalazł się Adrian Jaśkiewicz. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa po południu był 14. (52.68). Już w eliminacjach tej konkurencji odpadli Mateusz Chowaniec (był 29.) i Michał Chmielewski (33.).

Wcześniej awans do decydującej fazy rywalizacji na dystansie 200 m stylem dowolnym zapewniła sobie Aleksandra Polańska. Zawodniczka UKS GOS Raszyn w półfinałach popłynęła wolniej od swojego rekordu życiowego o zaledwie osiemnaście setnych sekundy. Wynik 1:58.87 dał jej 8. lokatę i zagwarantował pierwszy występ w indywidualnym finale wielkiej międzynarodowej imprezy wśród seniorów. W eliminacjach odpadły pozostałe Polki. Aleksandra Knop była 26., Marta Klimek 29., a Wiktoria Guść została sklasyfikowana na 37. miejscu.

Kibice w Foro Italico byli też tego dnia świadkami rekordu świata w wykonaniu Davida Popoviciego. Rumun wygrał zmagania na dystansie 100 m stylem dowolnym, uzyskując czas 46.86. Tym samym o pięć setnych sekundy poprawił osiągnięcie Brazylijczyka Cesara Cielo sprzed trzynastu lat, które zostało ustanowione dokładnie na tym samym obiekcie.

Pływacka część mistrzostw Europy zakończy się 17 sierpnia. W międzyczasie, już w poniedziałek, rywalizację w Foro Italico zainaugurują skoczkowie do wody. Wśród nich na starcie stanie 4-osobowa reprezentacja Polski.