Medale skoczków do wody w Budapeszcie

Reprezentanci Polski w skokach do wody zaprezentowali się w Budapeszcie podczas 4. Międzynarodowych Zawodów Grupy Wyszehradzkiej. Młodzi biało-czerwoni zakończyli rywalizację w stolicy Węgier z pokaźnym dorobkiem medalowym, wygrywając łącznie aż siedem konkurencji.

W kategorii Open na trampolinie 1 m bezkonkurencyjna okazała się Maria Łukaszewicz. Zawodniczka Stali Rzeszów oddała pięć dobrych skoków i otrzymała od sędziów łączną notę 227.70 pkt. To pozwoliło jej wyprzedzić reprezentującą gospodarzy Patricię Kun (214.85 pkt) i Brunę Huljev z Chorwacji (200.55 pkt).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn 3. miejsce zajął Andrew Gawin-Parigini. Absolwent Uniwersytetu Teksańskiego uzyskał 301.30 pkt, a wyżej od niego sklasyfikowani zostali tylko Austriacy występujący ostatnio regularnie na największych imprezach międzynarodowych: Dariush Lotfi i Nikolaj Shaller.

Łukaszewicz spróbowała jeszcze swoich sił w skokach z wieży. Gościnny występ zakończyła z notą 216.15 pkt.

Sporymi sukcesami mogli się pochwalić też nasi juniorzy. W kategorii A Polki zdobyły komplet złotych medali. Dwukrotnie triumfowała Natalia Piwowarska. Na trampolinie 1 m zawodniczka COSW Częstochowa wyprzedziła Cecilię Bragantini z Włoch o niespełna osiem punktów (341.20 – 333.60), a jeszcze bardziej wyrównana była jej walka o zwycięstwo na trampolinie 3 m. Za swoje skoki otrzymała notę 388.25 pkt – o dokładnie punkt lepszą od oceny Węgierki Emmy Kelly.

W obu tych konkurencjach wystąpiła również Weronika Bojda ze Stali Rzeszów, plasując się odpowiednio na 7. i 8. lokacie. Z koei na trampolinie 3 m 5. miejsce zajęła jeszcze Oliwia Wilk. Klubowa koleżanka Piwowarskiej była za to nie do zatrzymania w skokach z wieży. Rywalizację wygrała z ogromną przewagą, notując 320.25 pkt.

Obie zawodniczki COSW Częstochowa skutecznie połączyły siły w skokach synchronicznych z trampoliny 3 m, także zdobywając złoto. Przez cały konkurs toczyły zaciętą walkę z Panną Gyovai i Emmą Kelly, przeskakując Węgierki po dobrze wykonanej próbie (2 i pół salta w tył) w ostatniej kolejce.

W grupie B wśród dziewcząt reprezentowały nas Emilia Borkowska i Ada Siborenko. Obie zawodniczki UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa zdominowały zmagania na wieży. Borkowska stanęła na najwyższym stopniu podium (253.70 pkt), a Siborenko była druga (240.50 pkt).

Jakby tego było mało, Borkowska zdobyła jeszcze brąz na trampolinie 1 m (256.30 pkt), a Siborenko cieszyła się ze srebra na trampolinie 3 m (288.95 pkt).

Powody do zadowolenia mieli też biało-czerwoni startujący w grupie A wśród chłopców. Maciej Bujak wygrał zmagania na wieży z notą 432.55 pkt, wyprzedzając Aureliena Petouda ze Szwajcarii (408.45 pkt) i Władysława Bałkina z Ukrainy (380.80 pkt).

Reprezentant COSW Częstochowa uplasował się jeszcze tuż za podium na trampolinie 3 m (4. miejsce dał mu wynik 459.55 pkt). Srebro do polskiej kolekcji dołożył w tej konkurencji Piotr Sadowski z warszawskiego Pałacu Młodzieży (472.70 pkt), a 8. był Nataniel Dynak z Auerbacha Tychy (439.25 pkt).

Poza podium Sadowski i Dynak znaleźli się na trampolinie 1 m, kończąc zmagania odpowiednio na 7. i 9. pozycji.

Medale Polaków na 4. Międzynarodowych Zawodów Grupy Wyszehradzkiej:

Kategoria Open:
Trampolina 1 m kobiet: 1. Maria Łukaszewicz
Trampolina 1 m mężczyzn: 3. Andrew Gawin-Parigini

Juniorzy, grupa A:
Trampolina 1 m dziewcząt: 1. Natalia Piwowarska
Trampolina 3 m dziewcząt: 1. Natalia Piwowarska
Wieża dziewcząt: 1. Oliwia Wilk
Trampolina 3 m chłopców: 2. Piotr Sadowski
Wieża chłopców: 1. Maciej Bujak

Juniorzy, grupa B:
Trampolina 1 m dziewcząt: 3. Emilia Borkowska
Trampolina 3 m dziewcząt: 2. Ada Siborenko
Wieża dziewcząt: 1. Emilia Borkowska, 2. Ada Siborenko

Juniorzy, synchroniczne:
Trampolina 3 m dziewcząt: 1. Oliwia Wilk/Natalia Piwowarska