MEJ w pływaniu: Cierpiałowska tuż za podium

Paulina Cierpiałowska zajęła 4. miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym podczas ostatniego dnia pływackich mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie. W tej samej konkurencji w finale wystartował też Szymon Misiak, który został sklasyfikowany na 7. pozycji.

Zawodniczka Barrakudy Gdańsk w niedzielne popołudnie uzyskała bardzo dobry czas. Jedną długość basenu pokonała w 26.80 i do własnego rekordu Polski 18-latek zabrakło jej zaledwie dwóch setnych sekundy. Do medalu to jednak nie wystarczyło. Najszybciej jedną długość basenu przepłynęła jedna z największych gwiazd całych mistrzostw, Lana Pudar z Bośni i Hercegowiny (26.10), a przez Polką finiszowały też Martine Damborg z Danii i Anna Maria Boerstler z Niemiec.

Siódmy w finale 50 m stylem motylkowym był Szymon Misiak. Reprezentant UKS Shark Rudna po południu ponownie poprawił rekord życiowy, tym razem o jedną setną sekundy. Wyścig zakończył z wynikiem 24.34. Zmagania wygrał Casper Puggaard z Danii (23.67), przed Ethanem Dumesnilem z Francji i Iwanem Harbarczukiem z Ukrainy.

W niedzielnej sesji eliminacyjnej wystąpili jeszcze m. in. nasi zawodnicy na dystansie 400 m stylem dowolnym. Najbliżej awansu do najlepszej ósemki była Klara Kowalska, która cieszyła się z życiówki (4:17.84) i 10. pozycji. Swoje najlepsze czasy uzyskały też Maria Czubak (25. lokata; 4:23.19) i Barbara Walczak (36.; 4:26.01), a na 47. miejscu sklasyfikowana została Natalia Piekarska (4:33.90). Z kolei wśród chłopców najwyżej znalazł się Mikołaj Filipiak (15.; 3:58.89), 21. był Bartosz Kapała (3:59.58 – rekord życiowy), 25. Bartosz Staniszewski (4:00.45), a 39. Kacper Płoszka (4:05.13).

Dodatkowo w eliminacjach sztafet 4x100 m stylem zmiennym 10. pozycję zajęła drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Janiszewska, Karolina Piechowicz, Gabriela Król i Julia Kulik, a na 15. lokacie uplasowali się chłopcy: Filip Suchański, Bartosz Loter, Mikołaj Popiel i Adam Zdybel.

Zawody w Belgradzie zakończyliśmy z dwoma srebrnymi medalami: Szymona Misiaka na 50 m stylem dowolnym oraz Karoliny Piechowicz na 50 m stylem klasycznym.

Biało-czerwonych w mistrzostwach Europy juniorów wspierało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także sponsor główny PZP – Polska Grupa Energetyczna S. A. oraz Arena, Variopool i Carolina Medical Center. Teraz część naszych reprezentantów rozpocznie przygotowania do kolejnej ważnej imprezy – mistrzostw świata juniorów, które odbędą się w Netanji w dniach 4-9 września.