MEJ w pływaniu: Kolejny rekord Polski i trzy finały Polaków w Samorinie

MEJ w pływaniu: Kolejny rekord Polski i trzy finały Polaków w Samorinie

W drugim dniu mistrzostw Europy juniorów w pływaniu w wyścigach finałowych wystąpili Barbara Leśniewska, Warwara Hluszczenko i Błażej Dworakowski. Dwojgu ostatnim do medali zabrakło niespełna trzech dziesiątych sekundy. W Samorinie padł też kolejny rekord Polski. Tym razem w kategorii wiekowej 15-latek.

Spośród naszych finalistów najwyżej sklasyfikowany został Dworakowski. Reprezentant Delfina Gdynia przystępował do walki o podium na 200 m stylem motylkowym z najlepszym czasem półfinałów, ale miał też obok siebie groźnych rywali – na czele z brązowym medalistą ubiegłorocznego czempionatu, Davidem Antalem.

Węgier poradził sobie w roli faworyta i po znakomitym finiszu zapewnił sobie złoto. Z kolei Dworakowski do samego końca wyścigu liczył się w walce o brąz. Jeszcze na ostatnim nawrocie był trzeci, ale finalnie spadł na 5. pozycję. Rywalizację zakończył z rezultatem 1:58.68, a do podium zabrakło mu tylko dwudziestu ośmiu setnych sekundy.

Jeszcze mniejszą stratę do trzeciej zawodniczki zanotowała Warwara Hluszczenko w finale 50 m stylem grzbietowym. Pływaczka G-8 Bielany Warszawa przepłynęła sprinterski dystans w 28.51 i zajęła 6. lokatę, natomiast Daria-Mariuca Silisteanu z Rumunii, która zdobyła brązowy medal, była od niej szybsza o zaledwie ćwierć sekundy. Na najwyższym stopniu podium stanęła Blythe Kinsman z Wielkiej Brytanii – jedyna, która złamała barierę 28 sekund (27.79).

Szóste miejsce w finale 200 m stylem dowolnym zapewniła sobie także Barbara Leśniewska. Zawodniczka GIM 92 Ursynów jeszcze raz poprawiła najlepsze osiągnięcie w życiu, notując rezultat 2:00.05 i do rekordu Polski 15-latek – należącego do Aleksandry Knop - zabrakło jej jedynie dwóch setnych sekundy. Złoto zdobyła Bianca Nannucci z Włoch (1:58.41).

Leśniewska rano wywalczyła sobie też prawo startu w półfinałach 50 m stylem dowolnym (była 19. z czasem 26.07). Ostatecznie zrezygnowała jednak z dalszego udziału w tej konkurencji, skupiając się na finale na dłuższym dystansie.

W najlepszej szesnastce sprinterek znalazła się za to Gabriela Bortlisz. Urodzona w 2010 roku reprezentantka Warszawianki już w eliminacjach poprawiła życiówkę (26.01), ale prawdziwy pokaz swoich możliwości dała po południu. Jedną długość basenu przepłynęła w 25.68 i o jedną dziesiątą sekundy poprawiła rekord Polski 15-latek. W konsekwencji, będąc jedną z najmłodszych w stawce, uplasowała się na 10. pozycji i otarła się o awans. Do wejścia do finału zabrakło jej tylko ośmiu setnych sekundy.

Obiecujące występy notowała w środę też Flawia Kamzol. Zawodniczka Galicji Kraków najpierw wygrała eliminacje na dystansie 100 m stylem motylkowym. Osiągnęła przy tym fantastyczny wynik, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę 59 sekund (58.90). W historii polskiego pływania w tej konkurencji szybsze były tylko Otylia Jędrzejczak, Paulina Peda i Wiktoria Piotrowska.

Kilka godzin później krakowianka była nieznacznie wolniejsza, ale czas 59.21 wystarczył by triumfować również w półfinałach i zagwarantować sobie tor nr 4 w finale.

Udział w czwartkowej sesji finałowej wywalczył jeszcze debiutant na imprezie tej rangi, Mikołaj Litoborski. Reprezentant OŚ AZS Poznań był 6. w eliminacjach 1500 m stylem dowolnym. Co więcej, poranne zmagania zakończył z nowym rekordem życiowym (15:21.08). W trzeciej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazł się natomiast drugi z Polaków, Michał Gnaczyński. Pływak MKP Szczecin zajął 25. miejsce (15:58.71).

Rano odpadli też Antonina Szabała (29. na 100 m stylem motylkowym; 1:01.85), Erik Major (24. na 200 m stylem zmiennym; 2:05.89) i Warwara Hluszczenko (30. na 50 m stylem dowolnym; 26.38). Z kolei nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym w składzie: Michał Szymczyk, Przemysław Pietroń, Gabriela Bortlisz i Flawia Kamzol do ostatnich metrów walczyła o kwalifikację do finału, ale ostatecznie wynik 3:34.87 okazał się niewystarczający. Biało-czerwoni uplasowali się na 9. lokacie.

Mistrzostwa Europy juniorów potrwają do 6 lipca. W Samorinie, gdzie kilka dni wcześniej odbywał się bardzo udany dla biało-czerwonych czempionat Starego Kontynentu do lat 23, startuje 24-osobowa reprezentacja Polski. Eliminacje rozpoczynają się o 9:30, a początek sesji popołudniowych zaplanowano na 18:00.

fot. Istvan Derencsenyi/European Aquatics