MEJ w pływaniu: Pierwsi Polacy z kwalifikacją do finałów

We wtorek w Belgradzie rozpoczęły się pływackie mistrzostwa Europy juniorów z udziałem 25-osobowej reprezentacji Polski. Pierwszego dnia zawodów rozgrywanych na pływalni przy ul. Tadeusza Kościuszki do wyścigów finałowych awansowali Karolina Piechowicz, Bartosz Michta i Adam Zdybel.

Najlepiej poradziła sobie zawodniczka Swimlandu Olsztyn, która rywalizowała na 50 m stylem klasycznym. Aktualna mistrzyni świata juniorek nie miała problemów z przebrnięciem eliminacji, a w popołudniowych półfinałach była 3. z czasem 31.37. To jej drugi wynik w życiu (nieznacznie szybciej pływała w 2021 roku: 31.29). W klasyfikacji generalnej półfinałów wyżej znalazły się tylko Eneli Jefimowa z Estonii (30.62) i Olivia Klint Ipsa ze Szwecji (31.14). W eliminacjach odpadła druga z Polek, Zofia Sobczak, która uplasowała się na 23. miejscu.

Z siódmym czasem do finału 200 m stylem dowolnym wszedł Adam Zdybel. Reprezentant Delfina Gdynia zbliżył się do życiówki, uzyskując czas 1:50.44. W półfinałach odpadł Kacper Płoszka (13. z czasem 1:51.67), który w porannych eliminacjach okazał się lepszy między innymi od kolejnych dwóch pływaków z naszego kraju: Mikołaja Filipiaka (21.) i Juliana Świderskiego (41.).

W środę wśród najlepszych ośmiu zawodników na dystansie 200 m stylem motylkowym popłynie Bartosz Michta. Zawodnik KSZO Ostrowiec Św. po południu poprawił rekord życiowy i z wynikiem 2:01.08 znalazł się na 8. lokacie. Tuż za nim sklasyfikowany został Mikołaj Popiel. Reprezentant AZS UMCS Lublin dwukrotnie cieszył się z życiówki, kończąc rywalizację z czasem 2:01.62.

Półfinałowe starty zanotowały jeszcze nasze grzbiecistki. Gabriela Król i Natalia Janiszewska ścigały się dziś na dystansie 50 metrów. Król zajęła 13. miejsce (po południu finiszowała z rezultatem 29.37), a Janiszewska ukończyła zmagania na 15. pozycji (29.58).

Pierwszego dnia mistrzostw Europy juniorów odbył się tylko jeden finał indywidualny. Na dystansie 400 m stylem zmiennym zwyciężyła Vivien Jackl z Węgier. Do najlepszej ósemki nie weszły Polki, trenujące na co dzień w Łodzi. Justyna Poznańska z Jedynki była 11. (4:54.38), a dwie lokaty niżej sklasyfikowana została zawodniczka UKS 190, Natalia Piekarska (4:55.97).

W finałach sztafet 4x100 m stylem dowolnym rządziły ekipy Włoch, które wygrały zarówno wśród dziewcząt, jak i wśród chłopców. Rano o awans walczyła nasza żeńska drużyna. Paulina Cierpiałowska, Barbara Walczak, Zofia Sobczak i Julia Kulik zanotowały rezultat 3:49.38, który dał im w ostatecznym rozrachunku 10. lokatę.

Na etapie porannych eliminacji odpadli też Bartosz Loter (23. na 50 m stylem klasycznym), Filip Suchański (47. na 50 m stylem grzbietowym) i nasze pływaczki startujące na 200 m stylem dowolnym: Klara Kowalska (23.), Julia Kulik (28.), Barbara Walczak (45.) oraz Maria Czubak (48.).

Biało-czerwonych w mistrzostwach Europy juniorów wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki, sponsor główny PZP – Polska Grupa Energetyczna S. A. oraz Arena, Variopool i Carolina Medical Center. Zmagania w Serbii potrwają do niedzieli, 9 lipca.