MEJ w pływaniu: Siódme miejsce Kapały, Misiak w finale sprintu

Mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu są już na półmetku. Trzeciego dnia zawodów w Belgradzie niespodziewany występ w finale 1500 m stylem dowolnym zaliczył Bartosz Kapała, a Szymon Misiak pewnie awansował do najlepszej ósemki sprinterów na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Kapała zajął 10. miejsce w eliminacjach rywalizacji długodystansowców. Przed nim znalazło się między innymi trzech Turków - był więc pierwszym rezerwowym na liście startowej wyścigu finałowego. Okazało się, że ostatecznie z walki o medal wycofał się Niemiec Arne Schubert, zwalniając miejsce zawodnikowi Kormorana Olsztyn.

Podopieczny Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej wykorzystał swoją szansę najlepiej jak się dało. Uzyskał czas 15:29.46, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę 15 minut i 30 sekund. Dało mu to 7. pozycję w klasyfikacji końcowej. Złoto zdobył Kuzey Tuncelli z Turcji, który zanotował świetny wynik: 14:58.89. Za nim znaleźli się Vlad-Stefan Stancu z Rumunii i kolejny Turek, Emir Albayrak.

Wiemy już, że w piątek również zobaczymy reprezentanta Polski w wyścigu finałowym. Drugi raz w życiu w gronie najlepszych zawodników mistrzostw Europy juniorów na 50 m stylem dowolnym znalazł się Szymon Misiak. Pływak UKS Shark Rudna najpierw był 2. w eliminacjach (22.89), a później zajął 4. pozycję w półfinałach (22.87). Rano udział w tej konkurencji zakończyli Julian Świderski (31.) i Adam Zaremba (37.), którzy jednak poprawili swoje rekordy życiowe.

Blisko awansu do finału był jeszcze Filip Suchański. Zawodnik UKS 51 Lublin trenujący na co dzień w Ostrowcu Świętokrzyskim najpierw poprawił rekord życiowy na 200 m stylem grzbietowym (2:00.90), a kilka godzin później popłynął nieznacznie wolniej i z rezultatem 2:00.94 został sklasyfikowany na 9. miejscu w półfinałach.

W eliminacjach wystąpili jeszcze Natalia Janiszewska (32. na 200 m stylem grzbietowym), Bartosz Loter (23. na 200 m stylem klasycznym) i trzej delfiniści na 100 metrów: Mikołaj Popiel (24.), Kacper Płoszka (38.) oraz Bartosz Michta (41.). Do tego 10. miejsce na dystansie 4x200 m stylem dowolnym zajęła nasza sztafeta w składzie: Julia Kulik, Barbara Walczak, Maria Czubak i Klara Kowalska.

Biało-czerwonych w mistrzostwach Europy juniorów wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki, sponsor główny PZP – Polska Grupa Energetyczna S. A. oraz Arena, Variopool i Carolina Medical Center. Zmagania w Serbii potrwają do niedzieli, 9 lipca.