Mistrzostwa Europy: Polacy w drugiej dziesiątce na dystansie 10 km

Nasi pływacy długodystansowi rozpoczęli starty w mistrzostwach Europy w Belgradzie. W środę Klaudia Tarasiewicz, Piotr Woźniak i Adam Mróz rywalizowali na Zalewie Ada Ciganlija w wyścigu na 10 km. Cała trójka zajęła miejsca w drugiej dziesiątce.

Najpierw do walki ruszyły panie. Tarasiewicz szybko i skutecznie zameldowała się w ścisłej czołówce. Na pomiarze czasu po pierwszej z sześciu pętli była nawet 5. - z nieznaczną stratą do liderki, Bettiny Fabian z Węgier.

Na drugim okrążeniu zawodniczka MKP Szczecin wciąż plasowała się w grupie walczącej o wysokie lokaty, ale znalazła się niemal na jej końcu. Taka sytuacja utrzymywała się prawie do samej mety. Ostatecznie Polka zajęła 17. lokatę ze stratą niespełna półtorej sekundy do zwyciężczyni. W pokonanym polu zostawiła między innymi medalistkę mistrzostw świata i wicemistrzynię Starego Kontynentu z 2021 roku, Węgierkę Annę Olasz.

Po świetnym finiszu złoto wywalczyła Leonie Beck z Niemiec, która rzutem na taśmę wyprzedziła Barbarę Pozzobon o jedną dziesiątą sekundy. Brązowy medal wywalczyła druga z Włoszek, Giulia Gabbrielleschi.

Wyniki rywalizacji kobiet:
1. Leonie Beck (Niemcy)   2:00:54.8
2. Barbara Pozzobon (Włochy)   2:00:54.9
3. Giulia Gabbrielleschi (Włochy)   2:00:58.5
…17. Klaudia Tarasiewicz (Polska)   2:02:21.2

Wyścig mężczyzn, który rozpoczął się w samo południe, był rozgrywany przy mocnych opadach deszczu. Polskę reprezentowali Piotr Woźniak z Kormorana Olsztyn i Adam Mróz z AZS UMCS Lublin. Dla tego drugiego był to prawdziwy debiut na tak dużej imprezie międzynarodowej.

Scenariusz walki o zwycięstwo był zupełnie inny od tego, który można było obserwować, gdy w wodzie były panie. Od samego początku mocno ruszył David Betlehem. Węgier narzucił tempo, które spowodowało rozerwanie „peletonu”.  Tę sytuację w drugiej części dystansu świetnie wykorzystał Gregorio Paltrinieri. Włoski pływak zaimponował formą na półtora miesiąca przed igrzyskami. Swoich najgroźniejszych rywali wyprzedził na mecie o ponad 20 sekund. Srebro zgarnął Marc-Antoine Olivier, a Betlehem finiszował tuż za Francuzem i musiał zadowolić się brązem.

Woźniak, podobnie jak Tarasiewicz, zakończył zmagania na 17. pozycji. Nasz mistrz Europy juniorów uzyskał czas 1:53:22.3. Wśród zawodników do lat 19 szybszych od niego było tym razem tylko dwóch pływaków: Sacha Velly z Francji i Jonas Claus Kusche z Niemiec.

Powody do zadowolenia mógł mieć też Mróz. W mocno obsadzonym wyścigu, pełnym medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, finiszował z 20. rezultatem (1:53:59.0).

Wyniki rywalizacji mężczyzn:
1. Gregorio Paltrinieri (Włochy)   1:49:19.6
2. Marc-Antoine Olivier (Francja)   1:49:41.0
3. David Betlehem (Węgry)   1:49:41.2
…17. Piotr Woźniak (Polska)   1:53:22.3
…20. Adam Mróz (Polska)   1:53:59.0

Dla Polaków - których w stolicy Serbii wspierają PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - sponsor główny PZP, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Arena - to nie koniec zmagań. W czwartek czeka ich start na 5 km.

Tarasiewicz wskoczy do wody o 9:00. Trzy godziny później rozpocznie się natomiast wyścig mężczyzn na tym samym dystansie - z udziałem Woźniaka i Mroza. Rywalizację będzie można oglądać za pośrednictwem strony eurovisionsport.com lub w aplikacji Eurovision Sport.