Mistrzostwa Europy: Tarasiewicz najwyżej z biało-czerwonych na 5 km

Dzień po starcie na 10 km w mistrzostwach Europy na wodach otwartych troje reprezentantów Polski wystąpiło w Belgradzie ponownie na o połowę krótszym dystansie. Najwyżej sklasyfikowana – na 14. miejscu - została Klaudia Tarasiewicz, ale Adam Mróz i Piotr Woźniak też finiszowali na pozycjach w drugiej dziesiątce.

Pierwsi do walki ruszyli mężczyźni. Wyścig miał podobny przebieg do tego z pierwszego dnia zawodów. Bardzo szybko mocne tempo narzucili Kristof Rasovszky i Sacha Velly, którzy rozerwali całą stawkę. Taktyka Węgra i Francuza medali im jednak nie dała. Na podium stanęli za to ich rodacy: wygrał David Betlehem, a drugi był Marc-Antoine Olivier. Brąz wywalczył Marcello Guidi z Włoch.

Polacy walczyli o miejsca w drugiej dziesiątce. Do mety dopłynęli w kilkuosobowej grupie, a po dobrym finiszu wyżej uplasował się Adam Mróz. Zawodnik AZS UMCS Lublin był 18. z wynikiem 55:19.4. Piotr Woźniak znalazł się dwie pozycje za nim. Zawodnik Kormorana Olsztyn stracił do swojego kolegi z kadry niespełna sekundę.

Wyniki rywalizacji mężczyzn:
1. David Betlehem (Węgry)   53:28.3
2. Marc-Antoine Olivier (Francja)   53:28.7
3. Marcello Guidi (Włochy)   53:30.8
…18. Adam Mróz (Polska)   55:19.4
…20. Piotr Woźniak (Polska)   55:20.3

Tym razem drugie w kolejności wystartowały panie, wśród których pojawiła się też Klaudia Tarasiewicz. Zawodniczka MKP Szczecin przez ponad dwa okrążenia płynęła w czołowej grupie i dopiero na ostatniej pętli straciła kontakt z peletonem walczącym o medale. W końcówce zdołała jeszcze wyprzedzić Julie Pleskotovą z Czech i finiszowała na 14. pozycji. Uzyskała czas 59:29.3, tracąc do zwyciężczyni trochę ponad minutę.

Na najwyższym stopniu podium po raz drugi w Belgradzie stanęła Leonie Beck. Niemka znów zaatakowała w idealnym momencie, pokonując na ostatnich metrach Ginevrę Taddeucci z Włoch i Bettinę Fabian z Węgier. Tuż za podium znalazła się prowadząca przez większość wyścigu medalistka mistrzostw świata, Maria de Valdes z Hiszpanii.

Wyniki rywalizacji kobiet:
1. Leonie Beck (Niemcy)   58:25.3
2. Ginevra Taddeucci (Włochy)   58:26.5
3. Bettina Fabian (Węgry)   58:28.7
…14. Klaudia Tarasiewicz (Polska)   59:29.3

Tym samym biało-czerwoni, którym w Belgradzie towarzyszyli trenerzy Tomasz Grabysa i Katarzyna Frajtak oraz fizjoterapeuta Tomasz Łozowski, zakończyli zmagania na Zalewie Ada Ciganlija.

Na dystansie 25 km rządzili Włosi. Wśród mężczyzn triumfował Dario Verani, który wyprzedził swojego rodaka, Matteo Furlana, natomiast wśród kobiet wyścig zdominowała Barbara Pozzobon. Reprezentantka Italii dopłynęła do mety ponad trzy minuty szybciej od najgroźniejszych rywalek. Zmagania na wodach otwartych zakończy w sobotę konkurencja sztafet mieszanych 4x1500 m.

W drugim tygodniu czempionatu Starego Kontynentu do rywalizacji przystąpią kolejni nasi przedstawiciele, których w stolicy Serbii wspierają PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - sponsor główny PZP, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Arena. Na starcie zobaczymy między innymi 30-osobowa reprezentacja polskich pływaków oraz 4-osobowa kadra skoczków do wody.