Młodzi skoczkowie do wody z minimami na mistrzostwa Europy juniorów

Młodzi skoczkowie do wody z minimami na mistrzostwa Europy juniorów

Sześciu reprezentantów Polski wywalczyło kwalifikacje na mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody podczas zawodów Grand Prix Polski w Warszawie. Najlepsi juniorzy w Europie powalczą o medale mistrzostw Starego Kontynentu w chorwackiej Rijece.

Rywalizacja na pływalni Pałacu Młodzieży przyciągnęła pięćdziesięciu dwóch najbardziej utalentowanych specjalistów od skoków do wody w naszym kraju, którzy konkurowali w trzech kategoriach wiekowych: A (roczniki 2006-2007), B (2008-2009) i C (2010-2011). W Pałacu Kultury i Nauki pojawili się przedstawiciele klubów Auerbach Tychy, MKS Pałac Młodzieży Katowice, Efekt Częstochowa, COSW Częstochowa, KSW Stal Rzeszów oraz UKS Pałac Młodzieży „Syrena” Warszawa.

W kategorii A wśród chłopców świetnie radził sobie Maciej Bujak, który zdobył trzy złote medale: w skokach z trampoliny 1 m i 3 m oraz z wieży. W każdej z tych konkurencji jego łączna ocena przekroczyła 400 pkt. Zawodnik COSW Częstochowa cieszył się nie tylko z miejsc na najwyższym stopniu podium, ale też ze zdobycia kwalifikacji na mistrzostwa Europy juniorów. Czempionat odbędzie się w chorwackiej Rijece pod koniec sierpnia (19-25.08).

W tej samej grupie wiekowej minimum wypełniła też reprezentantka Pałacu Młodzieży w Katowicach, Emilia Witek, która już przed rokiem była blisko medalu MEJ (zajęła 4. miejsce na trampolinie 3 m). W Warszawie szesnastolatka była najlepsza na obu trampolinach. Z kolei złoto w skokach z wieży trafiło do Oliwii Wilk (COSW Częstochowa).

Wyniki lepsze od minimów padały również w kategorii B. Cieszyli się z nich Piotr Kolasa, Nataniel Dynak (obaj Auerbach Tychy), Natalia Piwowarska (COSW Częstochowa) oraz Emilia Borkowska (Pałac Młodzieży Warszawa). Przedstawiciele Auerbacha zagarnęli złote i srebrne medale we wszystkich trzech konkurencjach (na trampolinach lepsze noty otrzymał Kolasa, na wieży Dynak). Z kolei Piwowarska na trampolinie 1 m była przed Borkowską, na trampolinie 3 m wyprzedziła Adę Siborenko, ale na wieży musiała już uznać wyższość Borkowskiej, która wyprzedziła ją o 11,6 pkt.

Zmagania dziewcząt w kategorii C zdominowała Valeriia Rukh (KSW Stal Rzeszów), która zwyciężyła na wszystkich trzech przyrządach. Z kolei wśród chłopców najlepsi byli reprezentanci gospodarzy: Ivan Buhara i Leon Gaudziak. Pierwszy z nich triumfował na trampolinie 1 m, drugi był najlepszy na wieży, a konkurs na 3-metrowej trampolinie obaj zakończyli ex aequo na 1. miejscu.

Poziom sportowy zawodów wysoko ocenił dr Bartłomiej Krynicki - członek Komitetu Technicznego Skoków do Wody przy Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics), który podziękował trenerom za dobre przygotowanie zawodników a gospodarzom za perfekcyjne przygotowanie obiektu i przeprowadzenie Grand Prix.

Zadowolona była też Otylia Jędrzejczak. – Bardzo cieszymy się z tak dobrych wyników osiąganych przez naszych juniorów. Chcemy stale podnosić poziom skoków do wody w naszym kraju, a tak zorganizowane zawody, stojące na dobrym poziomie, mogą w tym tylko pomóc – mówiła prezes Polskiego Związku Pływackiego, wspieranego przez sponsora głównego, firmę PGE Polska Grupa Energetyczna.

Teraz najlepsi młodzi zawodnicy w kraju będą szykować się do mistrzostw Polski. Te odbędą się już w dniach 2-4 czerwca w poznańskich Termach Maltańskich.