Młodzi waterpoliści Neptuna mistrzami Polski U-17!

Reprezentanci Neptuna Uniwersytet Łódzki okazali się najlepsi w bardzo emocjonującym i wyrównanym turnieju finałowym o mistrzostwo Polski do lat 17 w piłce wodnej. W końcowej klasyfikacji wyprzedzili reprezentantów warszawskiego Pałacu Młodzieży zaledwie o 1 punkt.

Chociaż łodzianie zakończyli turniej bez porażki, to na triumf w końcowej tabeli musieli naprawdę mocno zapracować. Zmagania sześciu najlepszych drużyn sezonu 2023/2024 odbyły się na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach i to właśnie grający na tym obiekcie w roli gospodarza waterpoliści WTS Polonii Bytom byli pierwszymi rywalami późniejszych mistrzów kraju.

Gracze Neptuna nie weszli w inauguracyjne spotkanie zbyt dobrze. Po pierwszej kwarcie przegrywali 1:3 i już do samego końca musieli gonić wynik. W ostatniej minucie meczu wykorzystali błąd bytomian i doprowadzili do wyrównania. To oznaczało rzuty karne. W nich podopieczni Wiktora Berendyuhy okazali się nieznacznie lepsi, rozpoczynając w ten sposób marsz po historyczny tytuł w tej kategorii wiekowej.

Następnego dnia wyraźnie pokonali GKPW Gorzów Wielkopolski 22:3, a wieczorem doszło do ich kluczowego starcia z najgroźniejszym rywalem – drużyną UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa. Zawodnicy Neptuna znów nie najlepiej rozpoczęli tę konfrontację, ale tym razem straty odrobili już w drugiej kwarcie. Po wymianie ciosów i remisie 7:7 w regulaminowym czasie, o wyłonieniu zwycięzcy ponownie zadecydowały rzuty karne. I znów to łodzianie okazali się skuteczniejsi.

W niedzielę gracze Neptuna najpierw zmierzyli się z prowadzącą w tabeli Arkonią Waterpolo Szczecin. Mecz rozpoczął się fantastycznie dla szczecinian, którzy już po dwóch minutach prowadzili aż 4:0. Tej przewagi nie zdołali jednak utrzymać. Łodzianie zabrali się do odrabiania strat, przejęli kontrolę nad wydarzeniami w wodzie i wygrali 12:6. Mistrzostwo przypieczętowali natomiast pewnym triumfem nad Alfą Gorzów Wielkopolski (14:5).

Ekipa warszawskiego Pałacu Młodzieży zakończyła zmagania na 2. miejscu, a brązowe medale powędrowały do waterpolistów Arkonii, którzy wyprzedzili gospodarzy.

Całe rozgrywki dostarczyły sporo emocji. Aż cztery spotkania rozegrane w Gliwicach zakończyły się remisem, po którym potrzebne były rzuty karne. W kolejnych dwóch o zwycięstwie decydowała jedna bramka.

Najlepszym strzelcem turnieju finałowego został Patryk Paszuk z Arkonii. Gracz szczecińskiego zespołu w pięciu spotkaniach trafił do siatki rywali aż 25 razy.