MŚJ w pływaniu: Kolejne starty biało-czerwonych

Siedmioro reprezentantów Polski stanęło na starcie podczas drugiego dnia mistrzostw świata juniorów w pływaniu, które odbywają się w izraelskiej Netanji. Niestety, tym razem biało-czerwoni nie przebrnęli eliminacji. Swoją przewagę w klasyfikacji medalowej powiększyli Amerykanie, którzy triumfowali w aż czterech konkurencjach.

Sesja poranna rozpoczęła się dla naszych kadrowiczów od startów Julii Kulik i Gabrieli Król na dystansie 100 m stylem dowolnym. Wyżej sklasyfikowana była zawodniczka AZS UW Warszawa. Kulik pokonała dwie długości basenu w 57.27 i uplasowała się na 25. pozycji. Pięć lokat za swoją reprezentacyjną koleżanką znalazła się Król, która popłynęła wolniej o siedemnaście setnych sekundy.

W eliminacjach odpadli też polscy pływacy, którzy rywalizowali na 200 m stylem dowolnym. Finalista MEJ w tej konkurencji, Adam Zdybel, zanotował czas 1:51.27 i był 17., natomiast Mikołaj Filipiak zajął 19. miejsce z rezultatem 1:51.81. Finał wygrał Flynn Southam z Australii. Na podium stanęli jeszcze Alessandro Ragaini z Włoch i kolejny Australijczyk, Anders McAlpine.

Wtorek okazał się bardzo dobry dla zawodników ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie triumfowali w finałach chłopców na 100 m stylem klasycznym (Joshua Chen) i 200 m stylem zmiennym (Maximus Williamson). Do tego na 800 m stylem dowolnym dziewcząt najszybsza była Kayla Han, a dzień zwieńczył sukces sztafety mieszanej USA na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

W tej konkurencji w eliminacjach walczyli Polacy. W stylu grzbietowym Gabriela Król uzyskała 1:03.69, zmieniła ją Ewa Wrona (1:09.86 w stylu klasycznym), a na ostatnich zmianach popłynęli Kacper Płoszka (55.24 w stylu motylkowym) i Julian Świderski (50.79 w stylu dowolnym). Łącznie nasi zawodnicy uzyskali 3:59.58 i zajęli 11. miejsce.

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do 9 września. Eliminacje w Netanji rozpoczynają się o 8:30 polskiego czasu, a początek sesji finałowych zaplanowano na 17:00. Do rozdania są 42 komplety medali – 34 w konkurencjach indywidualnych i 8 w sztafetowych.

W środę do walki przystąpią kolejni Polacy. Paulina Cierpiałowska wystąpi na dystansie 50 m stylem motylkowym, a więc w konkurencji, w której była czwarta na niedawnym juniorskim czempionacie Starego Kontynentu. Z kolei na 50 m stylem dowolnym zaprezentuje się wicemistrz Europy juniorów, Szymon Misiak. Obok niego do wody w zmaganiach sprinterów wskoczy jeszcze Julian Świderski. Do tego Ewę Wronę czeka start na 100 m stylem klasycznym, a o wejście do finału na dystansie 4x100 m stylem dowolnym powalczy polska sztafeta mieszana.