MŚJ w pływaniu: Sztafeta mieszana siódma na świecie

Polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym zajęła 7. pozycję w wyścigu finałowym podczas mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w Netanji. Bardzo blisko awansu do najlepszej ósemki w konkurencjach indywidualnych byli z kolei Szymon Misiak i Paulina Cierpiałowska.

Trzeci dzień zawodów przyniósł nam kolejny finał na dystansie 4x100 m stylem dowolnym – tym razem w rywalizacji sztafet mieszanych. Awans z czasem 3:35.32 wywalczyli rano Kacper Płoszka, Adam Zdybel, Gabriela Król i Julia Kulik. Po południu w naszej druzynie doszło do dwóch zmian. Zdybel został zastąpiony przez Szymona Misiaka, a w miejsce Kulik wskoczyła Paulina Cierpiałowska.

Biało-czerwoni w wyścigu medalowym poprawili rezultat z eliminacji, uzyskując łącznie 3:34.86. Dało im to 7. lokatę, przed pływakami z Hiszpanii. Wygrali Australijczycy, którzy poprawili rekord świata juniorów. Za nimi do mety dopłynęli Amerykanie i Kanadyjczycy.

Kilkadziesiąt minut wcześniej Cierpiałowska i Misiak wystąpili indywidualnie. Najpierw zawodniczka Barrakudy Gdańsk popłynęła w półfinałach 50 m stylem motylkowym. Eliminacje były dla niej bardzo udane. Zajęła w nich czwartą pozycję z wynikiem 26.83 - gorszym od własnego rekordu Polski 18-latek o zaledwie pięć setnych sekundy. Po południu nie powtórzyła już tego rezultatu. Jedną długość basenu przepłynęła w 26.95 i została sklasyfikowana na 9. pozycji. Ósma Bailey Hartman z USA wyprzedziła ją nieznacznie, uzyskując 26.90.

Chwilę później tak nielubianą 9. lokatę na 50 m stylem dowolnym zajął Misiak. Wicemistrz Europy juniorów w tej konkurencji również popłynął rano nieznacznie szybciej (22.80) niż popołudniu (22.86) i otarł się o miejsce w finale. Do wyprzedzającego go bezpośrednio Mikhaila Povaliaeva z Izraela stracił tylko dwie setne sekundy. W eliminacjach odpadł drugi z Polaków, Julian Świderski, który był 24. (23.52).

Kolejny obiecujący występ zaliczyła Ewa Wrona. Zawodniczka Jasienia Sucha Beskidzka w eliminacjach 100 m stylem klasycznym zajęła 17. miejsce z czasem 1:10.51. Do bezpośredniego awansu do półfinałów zabrakło jej tylko trzynastu setnych sekundy.

Dokładnie taki sam wynik jak Polka uzyskała rano Ziyi Liu z Chin. Obie zmierzyły się zatem na koniec sesji porannej w repasażu o pozycję pierwszej rezerwowej. W tym pojedynku górą była Wrona, która poprawiła się prawie o sekundę! Siedemnastolatka pierwszy raz w życiu przepłynęła dwie długości basenu poniżej 1:10 (1:09.59). Co więcej, po drodze poprawiła też rekord życiowy sprzed dwóch dni na 50 metrów (32.63).

W czwartek na starcie eliminacji ponownie staną Gabriela Król i Szymon Misiak. Nasi zawodnicy spróbują swoich sił na sprinterskim dystansie 50 metrów. Puławianka trenująca w Lublinie zaprezentuje się w stylu grzbietowym, natomiast pływak UKS Shark Rudna w stylu motylkowym. Rano o finał powalczy również męska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym.

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do 9 września. Eliminacje w Netanji rozpoczynają się o 8:30 polskiego czasu, a początek sesji finałowych zaplanowano na 17:00. Do rozdania są 42 komplety medali – 34 w konkurencjach indywidualnych i 8 w sztafetowych.