MŚJ w pływaniu: Trzeci sztafetowy finał!

Reprezentanci Polski zanotowali udany występ w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym podczas mistrzostw świata juniorów w pływaniu, które odbywają się w Netanji. Biało-czerwoni zajęli 6. miejsce w dzisiejszym finale. Do najlepszej ósemki na 50 m stylem motylkowym awansował z kolei Szymon Misiak.

Rano w sztafecie wyróżnił się przede wszystkim Kacper Płoszka, który na pierwszym odcinku uzyskał czas 1:49.97. Zawodnik Jedynki Łódź pierwszy raz w życiu złamał barierę 1:50 i dał kolegom sygnał do ataku. Ostatecznie nasi pływacy (Płoszka, Mikołaj Filipiak, Julina Świderski i Adam Zdybel) finiszowali na 7. miejscu, zapewniając sobie miejsce w popołudniowym finale.

W nim Płoszka rozpoczął jeszcze szybciej, notując rezultat 1:49.50. Po nim do wody wskoczył Zdybel. Zawodnik Delfina Gdynia również spisał się świetnie. Dystans 200 metrów pokonał w 1:49.09 i na półmetku wyścigu nasi pływacy zajmowali nawet 4. miejsce. Na kolejnych zmianach zaprezentowali się jeszcze Filipiak (1:51.81) i Świderski (1:51.48). Waleczna postawa całej czwórki pozwoliła na uzyskanie czasu 7:21.88, wyraźne wyprzedzenie Chorwatów oraz Brazylijczyków i zajęcie 6. lokaty.

Powody do zadowolenia miał też Szymon Misiak. Reprezentant UKS Shark Rudna najpierw przebrnął eliminacje 50 m stylem motylkowym na 13. pozycji (24.61), a już kilka godzin później wyraźnie się poprawił. W półfinale jedną długość basenu przepłynął w 24.06, ustanowił nowy rekord życiowy i z piątym wynikiem zakwalifikował się do jutrzejszego wielkiego finału.

Rano zaprezentowała się jeszcze Gabriela Król. Zawodniczka Wisły Puławy pokonała 50 m stylem grzbietowym w czasie 30.09 i została sklasyfikowana na 30. miejscu.

Na listach startowych piątkowej sesji eliminacyjnej mamy pięcioro reprezentantów Polski. Wśród chłopców na dystansie 100 m stylem dowolnym zgłoszeni zostali Adam Zdybel i Szymon Misiak, natomiast wśród dziewcząt zobaczymy Paulinę Cierpiałowską i Gabrielę Król (na 100 m stylem motylkowym), oraz Julię Kulik (na 50 m stylem dowolnym).

Po czterech dniach zawodów na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej są Amerykanie (11 złotych – 6 srebrnych – 5 brązowych krążków), którzy wyprzedzają Australijczyków (5-7-4) i Kanadyjczyków (1-1-6).

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do soboty. Eliminacje w Netanji rozpoczynają się o 8:30 polskiego czasu, a początek sesji finałowych zaplanowano na 17:00. Do rozdania są 42 komplety medali – 34 w konkurencjach indywidualnych i 8 w sztafetowych.