Nowy lider Ekstraklasy!

AZS Uniwersytet Warszawski wygrał w weekend dwa spotkania Ekstraklasy w piłce wodnej i na kolejkę przed końcem rozgrywek objął prowadzenie w ligowej tabeli. Stołeczni zawodnicy będą mogli przypieczętować drugi w historii klubu tytuł mistrzowski już w najbliższą sobotę, w starciu z Waterpolo Poznań.

Kluczowe dla układu tabeli było niedzielne starcie ŁSTW Politechnika Łódzka z AZS UW w zaległym meczu 9. kolejki. Obie drużyny przystąpiły do niego po sobotnich zwycięstwach. Łodzianie rozprawili się z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (16:3), a waterpoliści z Warszawy uporali się z Alfą Gorzów Wielkopolski (12:8).

Hit weekendu – rewanż za finał tegorocznego Pucharu Polski – lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po trafieniach Konrada Czapczyńskiego prowadzili 2:0. Losy meczu zdążyły się odwrócić jeszcze w pierwszej kwarcie. Na prowadzenie wyszli reprezentanci AZS UW i - jak się później okazało - nie oddali go już do samego końca, wygrywając 15:10. Kluczowa okazała się druga kwarta, wygrana przez gości aż 6:1. Bardzo dobre spotkanie rozegrali m. in. młodzi reprezentanci Polski: Bartosz Grabiński czy Piotr Kędzior, który zresztą został wybrany MVP po stronie warszawian, a kolejne trzy trafienia do swojego dorobku dołożył Messan Moore. Amerykanin przewodzi ligowej klasyfikacji strzelców z dorobkiem 52 bramek.

Dotychczasowy lider Ekstraklasy, WTS Polonia Bytom, w 13. kolejce zaliczył niełatwy wyjazd do Poznania. Co prawda, goście prowadzili po pierwszej kwarcie już 3:1, ale w kolejnych dwóch częściach spotkanie nie zdołali na dłużej odskoczyć rywalom i na ostatnie osiem minut wychodzili wciąż prowadząc dwoma trafieniami. W czwartej kwarcie podopieczni Krzysztofa Paczyny zagrali jednak popisowo – zdobyli aż 7 bramek, nie stracili żadnej i wygrali 14 do 5, zachowując szanse na tytuł.

Z kolei na dole tabeli doszło do wyrównanego i trzymającego w napięciu do ostatnich sekund starcia łódzkiego Neptuna z Arkonią Waterpolo Szczecin. Gdy na pół minuty przed końcem spotkania bramkę na 10:10 zdobył grający w Arkonii Jakub Banaszek, wydawało się, że zawodników obu drużyn czeka seria rzutów karnych. W ostatniej akcji, tuż przed końcową syreną, zwycięstwo gospodarzy przypieczętował jednak Piotr Kulecki i komplet punktów pozostał w Łodzi.

Ostatnia kolejka ligowych rozgrywek została zaplanowana na weekend 3-4 czerwca. Jednak AZS Uniwersytet Warszawski zmierzy się z Waterpolo Poznań już w najbliższą sobotę. Spotkanie na obiekcie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się o godzinie 20:30. Jeżeli podopieczni Marcina Bara i Jakuba Bednarka wygrają ten mecz, przypieczętują tytuł mistrzowski.