Oficjalnie: Piotr Woźniak z kwalifikacją olimpijską!

Polska, za sprawą świetnej postawy Piotra Woźniaka w mistrzostwach świata, będzie miała swojego przedstawiciela w rywalizacji na wodach otwartych podczas tegorocznych igrzysk w Paryżu! We wtorek Światowa Federacja Pływacka (World Aquatics) oficjalnie ogłosiła pełną listę krajów, które zdobyły przepustkę na najważniejsze zawody czterolecia.


W ostatnich dniach trwało oczekiwanie na decyzję World Aquatics w sprawie relokacji miejsc, które pierwotnie były zarezerwowane dla gospodarza igrzysk i przedstawiciela Oceanii. Ta nadeszła we wtorek w południe.

- Właśnie otrzymaliśmy oficjalną informację. Piotr Woźniak uzyskał kwalifikację olimpijską w wodach otwartych na 10 km. Cieszę się, że nasza walka i interpretacja w ostatnich godzinach ma pozytywny koniec – komentowała tuż po ogłoszeniu decyzji prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

Woźniak kwalifikację dla Polski wywalczył zajmując 20. pozycję w niedzielnym wyścigu na mistrzostwach świata. Była to najwyższa lokata zajęta przez zawodnika, którego kraj nie miał jeszcze zdobytej przepustki do Paryża. Dodajmy, że w tym samym wyścigu na 41. miejscu sklasyfikowany został drugi z zawodników Kormorana Olsztyn, Bartosz Kapała.

Tym samym Polska będzie miała na igrzyskach trzeciego w historii przedstawiciela w pływaniu długodystansowym. Pierwszy raz w wyścigu mężczyzn. Do tej pory nasz kraj reprezentowały Natalia Charlos w 2012 roku (15. w Londynie) oraz Joanna Zachoszcz cztery lata później (22. w Rio de Janeiro).

Dla Woźniaka i Kapały to jeszcze nie koniec zmagań w czempionacie globu. Obu czeka jeszcze jeden występ w Porcie Doha. W środę o 11:00 zaprezentują się na dystansie 5 km. Start naszych reprezentantów wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do wyścigu zgłosiło się tym razem 76 zawodników.

Mistrzostwa świata w sportach wodnych zakończą się 18 lutego. Równolegle do pływaków długodystansowych w stolicy Kataru rywalizują m. in. polscy skoczkowie do wody, natomiast od 11 lutego do akcji wkroczą pływacy, którzy powalczą o medale na 50-metrowym basenie.