Ostatnia szansa na mistrzostwa świata. Czas na Arena Grand Prix w Poznaniu

Ostatnia szansa na mistrzostwa świata. Czas na Arena Grand Prix w Poznaniu

Już w sobotę rozpoczną się ostatnie w tym roku zawody Arena Grand Prix Pucharu Polski. W poznańskich Termach Maltańskich pojawi się wielu pływaków z krajowej czołówki, którzy staną przed ostatnią szansą wywalczenia minimum na grudniowe mistrzostwa świata na krótkim basenie.

Zmagania organizowane przez Polski Związek Pływacki, Urząd Miasta Poznania, Wielkopolski Okręgowy Związek Pływacki i Termy Maltańskie zgromadzą w trakcie weekendu ponad 600 zawodników z 92 klubów. Nie zabraknie tych, którzy triumfowali w pierwszej edycji Arena Grand Prix w sezonie 2022/2023: Jana Kałusowskiego i Pauliny Piechoty. Zawodnik Trójki Łódź został zgłoszony do startu na 50 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem klasycznym oraz 100 m stylem zmiennym. Z kolei reprezentantka UKS 190 Łódź zaprezentuje się tym razem na 50, 100, 400 i 1500 m stylem dowolnym.

Oboje staną przed szansą wypełnienia minimów na mistrzostwa świata, które w grudniu odbędą się w Melbourne. Wymagane czasy zaatakują też inni, m. in. Radosław Kawęcki, Paweł Juraszek, Dawid Wiekiera, Aleksandra Polańska, Paulina Peda czy startujący przed własną publicznością Kacper Majchrzak.

W Termach Maltańskich pojawią się również ci, którzy o występ na czempionacie globu mogą być spokojni, bo kryteria PZP spełnili już wcześniej: Adela Piskorska, Ksawery Masiuk i Karol Ostrowski. Piskorską czekają starty na wszystkich dystansach stylem grzbietowym, Ostrowski wystąpi na 50 i 100 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem motylkowym, a także 50 m stylem grzbietowym, natomiast Masiuk sprawdzi się w konkurencjach, w których startuje rzadziej: 50, 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym.

Rywalizacja w Poznaniu powinna nabrać kolorytu także za sprawą pływaków z innych krajów. Na starcie pojawią się między innymi Czesi, a wśród nich olimpijczycy z Tokio: Jan Cejka i Jan Sefl, a także utalentowany Daniel Gracik z Pardubic, który jest aktualnym mistrzem Europy i wicemistrzem świata juniorów na 100 m stylem motylkowym oraz jego klubowa koleżanka Natalie Jandikova – tegoroczna finalistka najważniejszych juniorskich imprez międzynarodowych w stylu klasycznym.

O czołowe lokaty powalczą też Słowacy, na czele z Tomasem Klobucnikiem – doświadczonym żabkarzem, aktualnym rekordzistą kraju na 100 i 200 m stylem klasycznym, który ma swoim koncie starty na igrzyskach w Londynie i Rio.

Zawody rozpoczną się w sobotni poranek. Pierwszy blok został zaplanowany na 9:00, drugi na 17:00. Zwycięzców klasyfikacji generalnej poznamy w niedzielę.