Oświadczenie Prezes Zarządu Polskiego Związku Pływackiego

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące kwalifikacji do mistrzostw Europy oraz niewłaściwego traktowania zawodników przez Zarząd Polskiego Związku Pływackiego. Ponieważ zarzuty stawiane przez zawodniczkę Alicję Tchórz poruszyły środowisko pływackie, w imieniu Zarządu PZP zdecydowałam się do nich odnieść.

Temat kwalifikacji do zawodów międzynarodowych od lat budzi sporo emocji. Chcę zatem wyjaśnić, że Zarząd PZP na podstawie materiałów przygotowanych przez szefa wyszkolenia PZP Piotra Woźnickiego i trenerów kadry seniorów i juniorów, czyli Piotra Gęgotka i Pawła Wołkowa oraz ustalonych przez nich limitów określa zasady, na jakich zawodnicy mogą kwalifikować się do imprez międzynarodowych. Szef wyszkolenia argumentuje Zarządowi określone limity oraz proponuje terminy lub konkretne zawody, podczas których zawodnicy mogą podejmować próby ich uzyskania.

Alicja Tchórz nie uzyskała w wymaganym terminie minimum, które uprawniałoby ją do wyjazdu na mistrzostwa Europy. Potwierdzam jednak, że w trakcie mistrzostw Polski przedstawiciel Zarządu zapytał trenera zawodniczki, czy gdyby otrzymała możliwość startu w Rzymie, to czy będzie tym zainteresowana. Chcieliśmy uniknąć zamieszania, gdy Alicja już po zgłoszeniu zrezygnuje ze startu. Dokładnie tak, jak zrobiła to przed mistrzostwami świata na krótkiej pływalni.

Moją propozycję związaną z dodatkowymi powołaniami Alicji Tchórz, Adeli Piskorskiej i Barbary Mazurkiewicz zdecydowanie odrzucił szef wyszkolenia, argumentując to koniecznością wycofania dwóch zawodników, którzy uzyskali wymagane minima. Swoje stanowisko argumentował kwestiami regulaminowymi. Biorąc pod uwagę opinie sztabu szkoleniowego i szefa wyszkolenia Zarząd podjął decyzję, że nie będzie wprowadzał zmian, by zachować całkowitą transparentność.

Nieprawdziwe i krzywdzące są twierdzenia, że Zarząd nie kieruje się dobrem zawodników. Od początku kadencji wszystkie nasze działania mają na celu budowanie wysokiej pozycji zawodników w polskim pływaniu i polskim sporcie. Chcę przypomnieć, że zaraz na początku kadencji błyskawicznie doprowadziliśmy do zawarcia ugody z zawodnikami – również z Alicją Tchórz – którzy nie mogli wystartować na igrzyskach w Tokio.

Ponadto informuję, iż w celu usprawnienia komunikacji przy podejmowaniu decyzji przez organy Związku, jako ciało doradcze, zostanie powołana komisja zawodnicza i trenerska. Przykładem LEN, do okręgów została wysłana już propozycja kandydatów, a komisję powoła Zarząd Polskiego Związku Pływackiego.

Z poważaniem
Otylia Jędrzejczak
Prezes Polskiego Związku Pływackiego