Piekarska i Chmielewski najlepsi na inaugurację cyklu Grand Prix

W sobotnie przedpołudnie w Garwolinie zainaugurowany został tegoroczny cykl Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych. Zawody w ramach 10. Beko Open Water pozwoliły krajowej czołówce sprawdzić formę na dystansie 3000 m. Zmagania wygrali Natalia Piekarska i Krzysztof Chmielewski.

Zawodniczka UKS 190 Łódź zdominowała zmagania kobiet. Przepłynięcie całej trasy zajęło jej 38 minut i 25 sekund. Taki rezultat pozwolił 17-latce wyprzedzić klubową koleżankę, Paulinę Piechotę, o półtorej minuty. Podium uzupełniła Natalia Nikiel z Parku Wodnego Tarnowskie Góry. Ubiegłoroczna mistrzyni Polski w roczniku 2006 dopłynęła do mety przed Julią Maciak i Zuzanną Kuczmar.

Wśród mężczyzn swoje doświadczenie pokazał Krzysztof Chmielewski, szykujący się do startu w mistrzostwach świata w Fukuoce. Reprezentant Muszelki Warszawa uciekł reszcie stawki, meldując się na mecie z przewagą około 50 metrów nad grupą pościgową. O pozostałe miejsca w czołówce trwała zacięta rywalizacja do ostatnich metrów. Ostatecznie miejsca 2-6 dzieliło zaledwie sześć sekund! Najskuteczniejszym finiszem popisał się Bartosz Kapała, jego starszy brat Szymon był trzeci, a tuż za nimi uplasował się kolejny zawodnik Kormorana, Piotr Woźniak. Blisko nich byli jeszcze Jerzy Laryś i Michał Chmielewski.

W Garwolinie pływacy mogli spróbować swoich sił również na krótszych dystansach: 1500 i 750 metrów. Wśród startujących na 1500 metrów pojawiła się na przykład Aleksandra Polańska. Zawodniczka AZS UW była najszybsza w całej stawce, pokonując trasę w 19 minut i 10 sekund. O dokładnie 8 sekund wyprzedziła swoją klubową koleżankę, Maję Nowak. Z kolei najlepszy wśród mężczyzn okazał się zaledwie 15-letni Daniel Olędzki z Polonii Warszawa.

Bardzo ciekawa okazała się rywalizacja sztafetowa. Na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa Muszelki Warszawa (Michał Chmielewski, Jerzy Laryś i Julia Maciak), która minimalnie wyprzedziła trio złożone z braci Kapałów oraz Natalii Piekarskiej. Na trzecim miejscu, ze stratą tylko 3 sekund, finiszowali Aleksandra Polańska, Maja Nowak i Krzysztof Chmielewski.

Kolejna odsłona Grand Prix Polski odbędzie się już za tydzień. Specjaliści od pływania długodystansowego 24 czerwca spotkają się w Rajgrodzie.