Piekarska i Kapała najszybsi na teście długodystansowym w Olsztynie. Kolejni zawodnicy z minimami na MŚJ i MEJ

Piekarska i Kapała najszybsi na teście długodystansowym w Olsztynie. Kolejni zawodnicy z minimami na MŚJ i MEJ

W weekend w olsztyńskiej Aquasferze rozegrany został test długodystansowy. Sprawdzian na 5 km był okazją do wypełnienia minimów na czerwcowy czempionat Starego Kontynentu oraz mistrzostwa świata i Europy juniorów w pływaniu na wodach otwartych. Najlepsze rezultaty uzyskali Bartosz Kapała i Natalia Piekarska.

Kapała, który minima na wszystkie trzy imprezy międzynarodowe uzyskał już na początku marca w Lublinie, znów zaimponował formą. Zawodnik Kormorana Olsztyn zaledwie tydzień po zdobyciu złotych medali mistrzostw Polski na 800 i 1500 m stylem dowolnym pokonał dystans 5 km w czasie 53:30.43 (nieznacznie wolniej niż w marcu, gdy zanotował wynik 53:28.11).

W klasyfikacji końcowej wyprzedził swojego klubowego kolegę Piotra Woźniaka (55:09.95) oraz reprezentującego Muszelkę Warszawa Jerzego Larysia (55:32.20). Czwarty był Jakub Rynkiewicz z AZS UMCS Lublin, który dołączył do grona zawodników z minimum na mistrzostwa Europy juniorów (55:55.91). Poniżej wymaganego rezultatu w kategorii 16-17 lat popłynął z kolei jeszcze jeden pływak z Lublina, Krzysztof Charkot (57:57.01).

Do walki o udział w mistrzostwach świata juniorów wśród 16- i 17-latków dołączyli za to Mateusz Kraska i Bartosz Tarczyński. Reprezentanci AZS UMCS Lublin oraz UKS 190 Łódź poprawili swoje rezultaty sprzed dwóch miesięcy, notując odpowiednio 56:34.85 i 56:43.29.

Wśród kobiet najlepszy wynik uzyskała Natalia Piekarska. Osiemnastoletnia pływaczka UKS 190 Łódź cały dystans pokonała w 1:00:00.79. Niestety, do minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Wiedniu w kategorii wiekowej 18-19 lat zabrakło jej dokładnie 79 setnych sekundy.

Powody do radości miała druga na mecie Iga Polak. Młoda zawodniczka Unii Oświęcim, urodzona w 2009 roku, zakończyła zmagania z rezultatem 1:01:29.53 i zrobiła pierwszy krok w kierunku startu zarówno w MŚJ, jak i w MEJ.

Na trzecim miejscu sklasyfikowana została Maria Wrona (Unia Oświęcim), a za nią znalazły się Maja Rączkowska z Jedności Przyszowice oraz Aleksandra Kuczmar z Polonii Warszawa, która - podobnie jak w Lublinie – wypełniła minimum na MEJ wśród 14- i 15-latek.

W mistrzostwach Europy juniorów w każdej kategorii wiekowej do startu może zostać zakwalifikowanych maksymalnie 3 zawodników spełniających określone przez PZP kryteria. Tych, którzy wystąpią w Austrii (12-14 lipca) wyłonią ostatecznie inauguracyjne zawody Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu na wodach otwartych, które odbędą się 9 czerwca w Tarnowskich Górach.

Z kolei do Włoch na mistrzostwa świata juniorów (6-8 września) pojedzie 2 najlepszych zawodników mistrzostw Polski open water w poszczególnych kategoriach wiekowych. Krajowy czempionat odbędzie się w dniach 20-21 lipca.

Zawodnicy z minimami na imprezy międzynarodowe na wodach otwartych:

Mistrzostwa Europy:
Klaudia Tarasiewicz, Adam Mróz, Bartosz Kapała, Piotr Woźniak

Mistrzostwa świata juniorów:
18-19 lat:
Bartosz Kapała, Piotr Woźniak
16-17 lat: Oliwier Ponieważ, Mateusz Kraska, Bartosz Tarczyński
14-15 lat: Iga Polak, Fabian Janiszewski, Mieszko Nowacki, Piotr Wiraszka, Tymoteusz Wiszniowski, Remigiusz Wójcik

Mistrzostwa Europy juniorów:
18-19 lat:
Klara Kowalska, Jerzy Laryś, Bartosz Kapała, Piotr Woźniak, Jakub Rynkiewicz
16-17 lat: Zuzanna Kuczmar, Mateusz Kraska, Erik Major, Oliwier Ponieważ, Bartosz Tarczyński, Krzysztof Charkot
14-15 lat: Iga Polak, Aleksandra Kuczmar, Fabian Janiszewski, Mieszko Nowacki, Piotr Wiraszka, Tymoteusz Wiszniowski, Remigiusz Wójcik