Pierwsze medale MEJ w skokach do wody rozdane. Piąte miejsce Polaków w konkursie drużynowym w Rzeszowie! [WIDEO]

Pierwsze medale MEJ w skokach do wody rozdane. Piąte miejsce Polaków w konkursie drużynowym w Rzeszowie! [WIDEO]

W Rzeszowie rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody z udziałem sześcioosobowej reprezentacji Polski. Zawody zainaugurował konkurs drużynowy, w którym biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na 5. pozycji. Złote medale wywalczyli Niemcy.

Impreza tej rangi odbywa się w Polsce drugi raz. Wcześniej, w 2013 roku, najlepsi młodzi zawodnicy na Starym Kontynencie rywalizowali w Poznaniu.

– Bardzo się cieszę, że European Aquatics zaufało Polskiemu Związkowi Pływackiemu i możemy w tym roku zorganizować mistrzostwa Europy juniorów. To było dla nas duże wyzwanie, ale jestem przekonana, że sprostaliśmy. Cieszę się, że zaufały nam Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Rzeszów, ale też kraje, które przyjechały, żeby tu rywalizować – mówiła prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak, która otworzyła zawody wspólnie z przewodniczącym europejskiej federacji, Antonio Silvą.

– Ponad 140 zawodników z 25 krajów – to jedna z większych liczb uczestników na starcie mistrzostw w ostatnich latach. Mam nadzieję, że to początek powrotu do organizowania w kraju dużych imprez europejskich, a może w przyszłości też światowych – komentowała.

– Od samego początku walczyliśmy z członkiem zarządu PZP Grzegorzem Lesiakiem, żeby – kiedy już pływalnia w Rzeszowie powstanie – działy się tutaj wielkie rzeczy. Tak jak w ubiegłym roku starałam się, żeby odbywały się tu Igrzyska Europejskie. To dobry kierunek, przy tym jak rozwijają się nam skoki do wody – wspominała nasza mistrzyni olimpijska z Aten. – Słyszymy same pozytywne opinie, a to jest dla nas najważniejsze. Wierzę, że zawodnicy będą osiągali na obiekcie, który jest jednym z lepszych w Europie, jak najlepsze rezultaty, a z dnia na dzień trybuny będą zapełniały się jak największą liczbą kibiców – dodała. Starty biało-czerwonych w mistrzostwach Europy juniorów wspierają PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – sponsor główny PZP, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Rzeszów.

W poniedziałkowe popołudnie w konkursie drużynowym nasz kraj reprezentowali Alexandra Jiampietro, Natalia Piwowarska, Ada Siborenko i Maciej Bujak. Rywalizacja zaczęła się dla Polaków znakomicie. Po skokach Piwowarskiej i Bujaka z trampoliny 3 m biało-czerwoni znajdowali się na 3. pozycji. W następnych kolejkach nie zdołali jednak utrzymać tak się tak wysoko. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na bardzo dobrym 5. miejscu z notą 268.10 pkt.

– Przed pierwszym skokiem było ciężko. Zawsze jest stresujący i najtrudniejszy. Później idzie coraz lepiej i nie było źle. Jestem jedyna w kategorii B, ale już ostatni rok. Za kilka miesięcy będę w kategorii z pozostałymi kadrowiczami – mówiła najmłodsza w reprezentacji Polski Ada Siborenko.

– Startuję jeszcze z trampoliny 1 m, 3 m oraz z wieży. Mam nadzieję, że dojdę do finału. Najbardziej zależy mi na wieży i na trampolinie 1 m – zapowiadała zawodniczka z rocznika 2009, która debiutuje na tak dużej międzynarodowej imprezie. - Cała rodzina i grono znajomych może tu być i kibicować. Nie wszyscy jeżdżą na zagraniczne zawody, a tutaj większość osób jest. Znamy też cały basen i wiemy, z których trampolin skakać – opowiadała.

Złote medale zgarnęli Niemcy, którzy po świetnym skoku synchronicznym z wieży w ostatniej kolejce wyprzedzili bardzo dobrze spisujących się przez cały konkurs Ukraińców. Na najniższym stopniu podium stanęli Brytyjczycy.

We wtorek do rywalizacji ponownie przystąpi Siborenko. Zawodniczka warszawskiego Pałacu Młodzieży zaprezentuje się na trampolinie 3 m.

Zmagania w Rzeszowie potrwają do 14 lipca. Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać o 10:00, a finałowe o 16:00. Medale zostaną rozdane łącznie w szesnastu konkurencjach.